Zdravotní pojišťovny musí zveřejňovat na internetu smlouvy s ambulancemi a nemocnicemi a zastavit nábory pojištěnců přes jiné firmy. Rozhodla o tom dnes vláda a ČTK to sdělil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Pojišťovny podle novely, kterou dostanou zákonodárci, mají také dávat data resortu zdravotnictví a financí a omezit rezervní fondy.

Zveřejňování na internetu/ilustrační foto

Dosavadní dobrovolné zveřejňování smluv některé pojišťovny odmítly, proti byli i ambulantní specialisté. Ti chtějí text schválené novely analyzovat, zda není v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už zveřejňuje smlouvy s nemocnicemi a podle mluvčího Oldřicha Tichého vítá i to, že pojišťovny nebudou smět platit za přetahování klientů stamiliony náborářským firmám. „VZP jim minimálně od příchodu nového vedení nedala ani korunu a poškozuje ji, že některé pojišťovny to dělají. Se zákazem včetně vysokých sankcí proto jednoznačně souhlasí,“ řekl ČTK Tichý. VZP podle něj nevidí problém ani v tom, aby poskytovala data oběma ministerstvům.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra podle ředitele Jaromíra Gajdáčka smlouvy také už zveřejňuje, ale jen u zařízení, která souhlasí. „Ambulantní specialisté zveřejňování odmítli, což jsme ctili. Pokud bude přijata novela ve znění, jaké dnes projednala vláda, budeme zákon respektovat a zveřejníme všechny smlouvy,“ řekl ČTK Gajdáček s tím, že externí náboráře přestali najímat už loni.

V povinném zveřejňování smluv nevidí problém například ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. „To není žádný problém, my už to dávno děláme a na našem webu máme všechny smlouvy se zdravotními pojišťovnami, řekl ČTK ředitel. Podobně postupovaly i další nemocnice.

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko se problémů obává. „To, že to bude ze zákona, ještě neznamená, že s tím budeme souhlasit,“ řekl ČTK. Schválené znění chce sdružení analyzovat, a pokud usoudí, že je v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů, napadne ho a vyzve členy, aby informace o smlouvě neposkytovali, dokud se vše nevyřeší.

Něco jiného podle Jojka je zveřejňovat obraty a smlouvy nemocnic, kde se v tom podle něj „nevyznají ani poučení lidé“, a něco jiného to dělat u soukromých ambulancí. Obává se i toho, že veřejnost bude příjem ambulance považovat za plat lékaře. „To je hrubý omyl, protože je to platba na provoz, elektřinu, přístroje, spotřební materiál či plat sestry,“ řekl.

Sankce za nezveřejnění smlouvy by mohla dosáhnout až deseti milionů, pokuta za nábor přes jinou firmu až pěti milionů korun.

Podle Gajdáčka opatření dnes přijatá vládou neřeší zásadní problémy zdravotnictví. „Zdravotní pojišťovny by přivítaly zrovnoprávnění a rozšíření pravomocí, elektronizaci či zajištění dalších finanční zdrojů například umožněním komerčního připojištění,“ vysvětlil.

Schválené změny jsou součástí Němečkova plánu loni přijatého vládou. Má zprůhlednit finanční toky, jak to žádá ministr financí Andrej Babiš (ANO). Resort spotřebuje za rok 290 miliard korun, loni daly pojišťovny na úhradu péče 221,8 miliardy korun. Novela upravuje i rezervní fondy, pojišťovny z nich mají dát na péči ročně 600 milionů. Norma řeší i dílčí věci, očkování proti rakovině čípku uhradí pojišťovny nově i jen ve dvou dávkách.

7.1.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv