Zdravotní pojišťovny uhradí léčbu protony, jen když ji doporučí tým odborníků z komplexního onkologického centra. Vyplývá to z tzv. transparenční novely, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) zakotvení této podmínky v zákoně uvítaly. Pražské protonové centrum podle ředitelky pro strategii Ivy Taťounové tuto podmínku rovněž akceptuje.

Protonové centrum/ilustrační foto

Podmínka platí pro léčbu v kterémkoli centru, v Praze či Mnichově, kde se část českých pacientů také léčí.

To, zda má protonovou terapii indikovat komplexní onkologické centrum, nebo samo protonové centrum, byl jeden ze sporných bodů při jednáních o smlouvě mezi VZP a pražským protonovým centrem. VZP jako jediná ze sedmi českých zdravotních pojišťoven smlouvu s pražským protonovým centrem zatím nemá, jednání o ní se prý ale chýlí k úspěšnému závěru.

„Zákonodárci i prezident dali za pravdu našemu názoru, aby protonovou léčbu indikovalo jako nezbytnou jedno ze 13 komplexních onkologických center v ČR. Jen tam je dostatek odborníků všech příslušných oborů, aby mohli zodpovědně a bez vlastních zájmů posoudit, zda pacient opravdu nutně potřebuje proton, nebo je pro něj vhodná, či dokonce vhodnější jiná léčba,“ řekl na dotaz ČTK mluvčí VZP Oldřich Tichý.

„Novela potvrdila praxi, která už funguje. Ve smlouvě s pražským protonovým centrem máme, a na tom jsme trvali, že každý pacient odléčený v protonovém centru musí mít doporučení komplexního onkologického centra,“ řekl ČTK ředitel ZPMV Jaromír Gajdáček.

Taťounová řekla, že pražské protonové centrum spolupracuje se všemi komplexními onkologickými centry a jejich odborníky v Česku. Podmínku pojišťoven o indikaci komplexním onkologickým centrem akceptuje.

„ZPMV má ve smlouvě podmínku indikace komplexním onkologickým centrem, avšak některým pacientům léčbu odmítá uhradit, přestože všechny podmínky úhrady, tedy indikace komplexním onkologickým centrem splnili,“ uvedla s tím, že Vojenská zdravotní pojišťovna a slovenská pojišťovna Dovera podmínku indikace komplexním onkologickým centrem nepožadují, a tím pacientovi přístup k protonové léčbě významně usnadňují.

VZP řešila v letech 2013 až 2015 celkem 108 žádostí o povolení úhrady protonové léčby, kladné rozhodnutí vydala u 87 žádostí, tedy 81 procent. Léčbu schválenou týmem odborníků komplexního onkologického centra hradí i bez smlouvy, o každém pacientovi vyjednává individuálně. V mnichovském protonovém centru se dosud léčilo 32 pojištěnců VZP, v pražském protonovém centru 54.

Celkové náklady VZP na protonovou léčbu v pražském centru v letech 2013 až 2015 přesáhly 46 milionů korun, v Mnichově 17 milionů korun. Do pražského centra posílá VZP přednostně děti, do Mnichova dospělé.

5.8.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv