Porodnice U Apolináře představí premiérovi Andrejovi Babišovi a ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi plán na výstavbu nového centra porodní asistence a oddělení vysoce specializované péče pro předčasně narozené děti v rodinném prostředí. Projekt posuzovali kvůli ochraně objektu porodnice Všeobecné fakultní nemocnice i památkáři, navrhla ho architektka Eva Jiřičná.

Historickou budovu Zemské porodnice, kde dnes sídlí Gynekologicko-porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK, vybudoval architekt a velký český mecenáš Josef Hlávka. První dítě se v ní narodilo v roce 1875, ročně se jich tam nyní narodí asi 4600. Historická budova ale nutné potřebuje rekonstrukci. Památkáři žádali, aby objekt nenarušoval symetrii budovy, která je pro ni typická.

V Česku proběhne asi 110.000 porodů za rok, porodnic je 93 a Apolinář je jednou z největších. Centrum porodní asistence, které porodnice plánuje postavit, má umožňovat přirozenější porod bez nutné přítomnosti lékaře. Ten bude ale okamžitě k dispozici, pokud by se porod zkomplikoval, což se podle odborníků stává asi u třetiny.

V roce 2019 se v tuzemsku narodilo 112.200 dětí, o 1800 méně než v předchozím roce. V porodnicích funguje 12 center pro nedonošené děti.

21.5.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv