Nemocnice Na Bulovce bude jako první v Česku dopravovat na kliniky cytostatika za pomoci potrubní pošty. Dnes o tom informoval její mluvčí Martin Šalek. Potrubní poštu nemocnice zbuduje do podzimu. Vzniknou dva systémy, první pro běžnou přepravu vzorků, druhý pro přepravu přípravků na léčení rakoviny. V minulosti už v nemocnici potrubní pošta fungovala, na chodbách ještě jsou nefunkční skříňky.

„Potrubní pošta výrazně usnadňuje práci a šetří peníze,“ vysvětlil mluvčí důvod obnovy. Na zbudování potrubní pošty vypsala nemocnice tendr, vítěz by měl být vybrán právě v těchto dnech. Dílo by mělo stát do 12 milionů korun, tři čtvrtiny pokryje dotace ministerstva zdravotnictví.

Pro běžnou přepravu vzorků má potrubí průměr 110 milimetrů a kapsle se v něm pohybuje rychlostí čtyři metry za sekundu, tedy 14,4 kilometru za hodinu. Potrubí bude dlouhé pět kilometrů a bude obsluhovat všechny nemocniční pavilony prostřednictvím 45 stanic.

Systém pro přepravu cytostatik, který bude mít v ČR premiéru, bude mít potrubí širší, s průměrem 160 milimetrů, délkou 1,2 kilometrů a pěti stanicemi. Kapsle se v něm bude pohybovat pomaleji a bude nastaveno i plynulé dobržďování, popsal mluvčí.

Vůbec první zásilka potrubní poštou byla přepravena přes 162 lety v Londýně. O 34 let později byla zprovozněna pražská potrubní pošta, která se rozrostla až do celkové délky 60 kilometrů a do povodní v roce 2002 byla poslední funkční městskou sítí. I když poslední městský systém potrubní pošty zničily povodně, vnitřní systémy v ČR stále fungují.

1.6.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv