Zejména u diabetiček po odhalení cukrovky se lékaři setkávají s tzv. diabulimií, kdy ženy chtějí nedodržováním léčby bez námahy zhubnout. Diabulimie není zatím uznána jako oficiální lékařský termín, je to složenina slov diabetes a bulimie. Jde vlastně o psychickou poruchu, kdy pacienti vědomě zanedbávají léčbu za účelem hubnutí. Lékaři před tímto postupem varují.

Váha/ilustrační foto

„Nejenže pacientky nedodržují terapii, ale dokonce dělají její přesný opak. Pojídání sladkých jídel plných jednoduchých cukrů u nich přichází v nezastavitelných bulimických návalech. Diabulimie však vede k řadě komplikací, a to nejen akutních, vznikajících z těžké dekompenzace cukrovky,“ varují v Deníku diabetika lékaři.

Pro diabetiky je přitom dodržování přísné diety a počítání příjmu cukrů životně důležité. Nadmíra cukru v krvi jim poškozuje cévy, což může vyústit v infarkt či mrtvici. Hrozí i kolaps ledvin nebo oslepnutí.

Pokud diabetici dodržují dietu a berou pravidelně inzulin, pozvolna přibývají na váze. Když si čerstvě diagnostikovaný pacient přečte o nemoci víc, mnohého napadne, že by nedodržením léčby mohl zhubnout.

Mechanismus vychází z toho, že všechny buňky těla potřebují pro fungování glukózu. Ta je po těle roznášena krví a za její přenos z krve do buněk je zodpovědný hormon inzulín. Když se ho tvoří málo, nebo na něj buňky nereagují, zůstává glukóza v krvi a buňky hladoví – vzniká cukrovka. Pokud se léčbou neobnoví správný metabolismus cukrů, sáhnou hladovějící buňky do železných zásob, tělesného tuku.

S cukrovkou souvisí i ztráta vody. Glukózu, již buňky nevyužívají, vyloučí tělo močí. Cukr v moči na sebe ale stahuje vodu, pacient nadměrně močí. Ztráta vody se projeví také na poklesu váhy.

Diabulimie může postihnout kohokoli, nejčastěji ženy s cukrovkou prvního typu. Jejich nemoc se totiž projeví už v raném dospívání, kdy na vzhled kladou obzvláštní důraz. Dívky si zároveň méně připouštějí hrozivé dopady porušování léčby. Vnímají porušení jen jako malý podvod, který jim zajistí lepší postavu bez námahy. V takovém případě je třeba spolupráce diabetologa s rodiči pacientky, někdy i s psychologem či psychiatrem.

Pacientka musí především pochopit, že hubnutí z neléčené cukrovky je pro ni nebezpečné. Kromě toho efekt hubnutí zmizí, když znovu začne brát léky, všechna ztracená voda a tuk se velmi rychle opět doplní. „Řešení leží jinde: v disciplíně ohledně jídla, ve fyzické aktivitě, a především ve zdravém a laskavém přístupu k sobě samotné,“ doporučují lékaři.

15.1.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv