Dnes už snad i malé dítě ví, že při chytání bronzu je nutné být opatrný. Ultrafialové záření je totiž jedním ze dvou klíčových faktorů, které se podílí na vzniku nebezpečného melanomu – zhoubného národu kůže. I přes velkou osvětu týkající se zdravého opalování, nemocných s rakovinou kůže přibývá. V České republice jde dokonce o sedmé nejčastější nádorové onemocnění. Včasné odhalení nemoci je přitom klíčové, lidem na preventivní vyšetření přispívají zdravotní pojišťovny.

V České republice počet nově zachycených onemocnění setrvale narůstá. Ročně je u nás zhoubný melanom příčinou úmrtí zhruba 400 osob. Pozitivním trendem je alespoň vysoký počet zachycení melanomu v jeho časných stadiích, kdy je ho ještě možné léčit. Melanom se vyvíjí až ve třetině případů na podkladě vrozených znamének, mnohem častěji se nádor ale vytvoří na zdravé kůži. Projevem je pak skvrna odlišné barvy měnící svou tloušťku, velikost či tvar, nebo zánět či svědění, které se projeví v jejím okolí. V takovém případě je nezbytné co nejdříve nechat barevné změny na kůži zkontrolovat dermatologem. Včasnou diagnostiku podporuje také program prevence onkologických onemocnění Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Ta svým klientům několik let poskytuje z fondu prevence finanční příspěvek ve výši až 500 Kč (dětem až 1000 Kč) na vyšetření kožních znamének pomocí digitálního dermatoskopu, který dokáže nebezpečné útvary na kůži odhalit.

Maligní melanom je nebezpečný zejména kvůli své schopnosti metastázovat do kůže, podkoží, lymfatických uzlin nebo kteréhokoliv vnitřního orgánu. Jeho vznik je podmíněn geneticky, a především ultrafialovým zářením, zejména jeho UVB složkou. Melanom se častěji vyvine právě u lidí, kteří si v životě vícekrát spálili kůži. I proto je důležité k opalování přistupovat zodpovědně, tzn. vyhýbat se přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou, používat krémy s vysokým ochranným faktorem chránícím jak před UVA, tak i před UVB spektrem, a to alespoň 20 minut před pobytem venku. Důležité je mazat svou kůži těmito ochrannými prostředky nejen při pobytu u vody, ale i na horách nebo při sportu. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát u dětí, jelikož spálená kůže v dětství je považována za vysoce rizikový faktor. Kojenci a děti do jednoho roku by neměli být vystavováni přímému slunci vůbec.

12.7.2020

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv