Praha chce do dvou let vybudovat síť komplexní dostupné péče o duševní zdraví. Vzniknout by měla nová centra například pro těhotné ženy a ženy po porodu, pro děti s poruchami autistického spektra nebo pro děti s ADHD a úzkostnými poruchami. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS). Síť služeb bude financovat město jako příspěvkovou organizaci, na rok jejího fungování bude potřeba zhruba 18 milionů korun.

„Dlouhodobě se zhoršuje duševní zdraví populace, obzvlášť pak u dětí a dospívajících, které vygradovalo v době pandemie covid-19 a prohlubovalo se i v souvislosti s dalšími událostmi, a systém dostupné péče, prevence i osvěty v oblasti duševního zdraví je nedostatečný,“ uvedla Udženija. „Našim cílem je tak do dvou let vybudovat síť komplexní dostupné péče o duševní zdraví Pražanů, včetně vzniku nových center,“ řekla.

První centrum vznikne v poliklinice Zelený pruh v Praze 4, a to letos na podzim. Půjde o centrum duševního zdraví pro těhotné ženy a ženy po porodu, které se potýkají s duševními problémy a podle Udženija to bude první takové centrum v Česku. „Toto centrum nabídne nejen specializovanou péči, ale také jedinečnou službu hlídání novorozenců a kojenců, což umožní matkám či oběma rodičům plně se soustředit na terapii,“ uvedl vedoucí výzkumného centra Národního ústavu duševního zdraví Antonín Šebela.

Příští rok Praha otevře centrum pro děti s poruchami autistického spektra a také pro děti, které trpí ADHD a úzkostnými poruchami, kde by mohly vzniknout denní stacionář a ambulance s rozšířenou péčí pro děti a adolescenty. V dubnu a květnu by pak měly začít také vzdělávací programy o této problematice.

Zajišťovat a koordinovat odborné krizové služby pro děti a rodiny ohrožené psychosociálními problémy bude nová příspěvková organizace. Do ní město přemění Metropolitní zdravotnický servis a neziskovou organizaci Dům tří přání, která se s podporou magistrátu zaměřuje na péči o duševním zdraví.

Organizace Dům tří přání působí v dané oblasti 20 let, má zaměstnance, psychiatry a psychology, díky čemuž bude podle Udženije možné síť služeb vybudovat rychle. Pro novou příspěvkovou organizaci město koupilo objekt v Říčanské ulici, kde by také mohly být stacionáře.

19.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv