Pražský magistrát podpoří příští rok ve spolupráci s Českou stomatologickou komorou projekt pro lepší péči o zuby školáků. Děti v šesti pražských základních školách tak budou mít několik lekcí, kde se dozví, jak si mají správně čistit zuby a proč je to důležité. Celkem půjde na projekt s názvem Dětský úsměv asi 200.000 korun. Novinářům to řekl radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko.

Úsměv/ilustrační foto

Projekt Dětský úsměv, který organizuje Český zelený kříž, funguje v ČR od roku 2001. Od té doby jím prošlo celkem asi 30.000 dětí na 113 školách, školkách a v dětských domovech, uvedla ředitelka společnosti Hana Zallmannová Čechová.

V Praze se do pilotního projektu zapojí 18 tříd, do kterých chodí přibližně 450 žáků. Vyškolené lektorky je budou navštěvovat od letošního května do června 2019. V osmi lekcích dětem ukážou, jak mají správně pečovat o svůj chrup nebo jak postupovat například, když si někdo vyrazí zub. V budoucnu by magistrát chtěl projekt dále rozšiřovat.

Podle Zallmannové Čechové hodně lidí v Česku stále věří nepravdám o tom, že na dočasných zubech nezáleží. Upozornila, že kazy se mohou přenést z mléčných zubů i na stálý chrup a zkažené zuby mohou způsobit bolestivý zánět čelisti. Pokud dítě přijde předčasně o dočasné zuby, zvyšuje se také riziko, že bude potřebovat rovnátka, dodala.

Lacko poukázal na průzkum z roku 2008, podle kterého mají děti v ČR zhruba dva a půl krát více zkažených zubů než děti ve státech, jako je Švýcarsko nebo Finsko a Dánsko. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera se v Česku za léčbu zubního kazu vydá asi 16 miliard korun ročně. Náklady by se přitom daly výrazně redukovat důslednou prevencí, podotkl.

„Pokud se máme v četnosti zubního kazu přiblížit zemím, ve kterých se téměř nevyskytuje, musíme začít u malých dětí,“ vysvětlil Šmucler. Komora by podle něj uvítala, kdyby projekty prevence fungovaly na všech školách v Česku. Jedná o tom s ministerstvem zdravotnictví.

29.5.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv