Vedení Prahy po měsících vyjednávání schválilo novou nájemní smlouvu s Nemocnicí Na Bulovce. Nemocnice bude městu platit přes 28 milionů korun, dosud hradila ročně sedm milionů. Rozhodla o tom dnes rada města. Nemocnice a ministerstvo zdravotnictví, které ji provozuje, na začátku ledna uvedly, že jsou s výsledkem jednání spokojené.

Jednání/ilustrační foto

Město na základě posudku původně žádalo nájemné 36 milionů korun. Nemocnice ale argumentovala tím, že do areálu investovala 175 milionů, navrhovala nájemné 15 milionů. Obě strany nakonec dospěly ke kompromisu 28 milionů. Smlouva potrvá 20 let s desetiletou opcí. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) nedávno řekl, že smlouva nemocnici stabilizuje. Ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská považuje výši nájemného za „rozumný kompromis“.

Hlavní město je majitelem téměř tří čtvrtin areálu nemocnice. Vlastní i pavilon, jehož přestavba vyšla asi na 400 milionů korun. Podle radního Radka Lacka (ANO) město v posledních letech do nemocnice investovalo 600 až 700 milionů korun. Další stovky milionů korun investic ještě potřebuje. Ministerstvo předloni poslalo nemocnici jednorázovou podporu 200 milionů.

Politici už dříve zmínili možnost, že by správu nemocnice převzalo město. Z neoficiálních zdrojů se navíc proslýchalo, že je ve hře i prodej nemocnice. O možném převodu zdravotnických zařízení ze státu na Prahu se mluvilo naposledy za někdejšího primátora Bohuslava Svobody (ODS). Vedle Bulovky šlo ještě o další tři nemocnice. Z plánu ale sešlo.

24.1.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv