Pražské centrum krizové intervence vyhledalo loni s psychickými potížemi 2300 lidí, většina se na Regionální institut akutních psychosociálních služeb (RIAPS) obrátila poprvé. Jeho pracovníci ročně poskytnou celkem 6000 až 8000 konzultací, řekl novinářům ředitel Tomáš Holcner. Zařízení zřizuje Praha prostřednictvím své příspěvkové organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), jeho služby jsou placené ze zdravotního pojištění.
Psychické problémy /ilustrační foto

Centrum vzniklo před 25 lety původně na pomoc sebevrahům, dnes pomáhá širšímu spektru klientů. Lidem pomáhá zvládat osobní či vztahové krize nebo traumata, například když se stanou obětí autonehody či trestného činu, nebo při úmrtí blízkého. „Jedná se o situace, které by byly pro každého náročné a každý by potřeboval odbornou péči. Dá se odhadnout, že každý čtvrtý či pátý klient je v různě závažném ohrožení sebevraždou,“ řekl Holcner. Dvě třetiny klientů jsou ženy.

Služby centra, které sídlí v Chelčického ulici u Olšanského náměstí, jsou ambulantní a poskytované 24 hodin denně. Klient se nemusí předem objednávat, nepřetržitě je tu k dispozici psychiatr, v pracovní dny i psycholog. Součástí centra je osm lůžek pro hospitalizaci.

„O případné hospitalizaci vždy rozhoduje psychiatr krizového centra,“ dodal Holcner. RIAPS ale podle něj nesupluje psychiatrické ambulance ani azylová zařízení a systematicky se ani nezabývá různými typy závislostí či drogovou problematikou. Holcner dodal, že centru zatím chybí možnost výjezdového týmu, který by mohl klienty navštívit doma.

Centrum vzniklo v roce 1991 původně jako součást zdravotnické záchranné služby, od roku 2000 spadá pod CSSP. „Lidské potíže jsou univerzální. Zásadní posun není, také četnost je skoro stejná,“ doplnil Holcner.

11.10.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv