První operaci totální endoprotézy kyčelního kloubu v Československu provedl 19. února 1969 ortoped Oldřich Čech. Pacientka s ní žila přes 30 let, měla ji ze Švýcarska. Metoda endoprotéz založených na náhradě kloubní hlavice kovem zacementovaným do kosti a kloubní jamky z polyetylénu se do Evropy z USA dostala začátkem 60. let.

Ortoped Čech patřil k zakladatelům moderní české ortopedie a byl emeritním přednostou Ortopedicko-traumatologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zkušenosti v oboru získal mimo jiné na ortopedické klinice ve švýcarském městě Saint Gallen a ze Švýcarska pocházely také první kloubní náhrady, které voperoval. Čech se podílel i na vývoji českého typu kloubní protézy, kterou vyráběli v Poldi Kladno. Operoval až do svých 75 let, za celý život voperoval lidem podle svých odhadů kolem 7000 umělých kloubních náhrad. Zemřel v srpnu 2020 ve věku 92 let.

Počty operací endoprotéz v Česku rostou. Nejčastější příčinou je artróza, při níž se rozpadají klouby. Podle dostupných údajů bylo v roce 2004 provedeno kolem 6000 operací, v roce 2012 ale již dvojnásobek. V období pandemie covidu-19 patřily operace endoprotéz kloubů kyčle či kolene mezi ty, které se nejčastěji odkládaly.

(ČTK)

18.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv