Před pěti lety, 20. listopadu 2017, lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poprvé v Česku voperovali pacientovi biokompatibilní umělé srdce. Jeho málo funkční úplně odstranili. Poprvé tuto srdeční náhradu použili v roce 2014 ve Francii, Česko se stalo po Francii a Kazachstánu třetí zemí, která tuto srdeční náhradu použila.

Tehdy osmapadesátiletý pacient trpěl oboustranným srdečním selháním, posledních osm měsíců byl trvale připojený k podpůrným přístrojům a infuzím. „Vzhledem k jeho vyššímu věku, stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu a vzrůstající plicní hypertenzi nemohl podstoupit transplantaci srdce, ani mu nemohla být implantovaná dlouhodobá srdeční podpora,“ vysvětlil přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Náhrada srdce byla vyvinuta ve Francii. Váží 800 gramů, je tedy asi třikrát těžší a větší než lidské srdce. Vnitřní uspořádání je stejné. Lékaři při operaci odstranili většinu srdce kromě levé a pravé síně. „Několikahodinový operační výkon byl velmi náročný zejména po technické stránce. Umělé srdce se skládá z celé řady součástí, které je třeba na operačním sále sestavit,“ vysvětlil přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie Ivan Netuka. Náhrada má 17 senzorů, které vyhodnocují aktuální stav pacienta, a mění tak automaticky svou činnost. Přes břišní stěnu pacienta vede kabel k externí části náhrady s bateriemi a řídicí jednotkou, kterou pacient musí nosit s sebou, například v tašce.

Prvnímu pacientovi na světě bylo voperováno takzvané biokompatibilní umělé srdce, které plně nahrazuje lidské srdce, v prosinci 2013 v Paříži. Žil díky novému orgánu 75 dní. Druhý, kterého lékaři operovali v Nantes v srpnu 2014, přežil podle médií devět měsíců. Životnost srdce odhaduje výrobce, francouzská firma Carmat, až na pět let. Firma založená v roce 2008 se věnuje vývoji mechanických srdečních náhrad co nejvíc podobných lidským.

Česko patří k zemím s nejvyšším počtem transplantací srdce v Evropě. Na jeden milion obyvatel lékaři transplantují ročně průměrně sedm srdcí, v Německu či Polsku je to 3,9 orgánu. O první transplantaci srdce na území tehdejšího Československa se lékaři pokusili v Bratislavě 9. července 1968. Pacientka ale přežila jen pět hodin po operaci. „Tehdy chirurgové ještě neměli dokonale zvládnutou techniku výkonu a chyběla účinná imunosupresiva, tedy léky, díky kterým tělo neodmítá darovaný orgán,“ uvedl emeritní přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk. Úspěšná byla transplantace srdce až v roce 1984.

19.11.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv