Předběžná data po zákazu kouření v restauracích podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové ukazují pokles počtu hospitalizací kvůli srdečním příhodám a astmatickým záchvatům asi o deset procent. Jde o údaje za jednu nemocnici, na hodnocení protikuřáckého zákona je proto podle ní zatím brzy. Řekla to na dnešní tiskové konferenci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Škodlivost kouření/ilustrační foto

„Dívali jsme se na hospitalizace ve Všeobecné fakultní nemocnici pro akutní koronární příhody a astmatické záchvaty za červen až září letos a loni. A letošní čísla jsou nižší zhruba o deset procent,“ řekla ČTK Králíková. Akutní koronární neboli srdeční příhody jsou většinou infarkty.

Podle Králíkové je zatím ale na konečné hodnocení účinnosti protikuřáckého zákona brzy. Pokles může být ovlivněn i jinými faktory, navíc jde o data z jediné nemocnice. „Uvidíme, jestli se příští rok ukáže, že hospitalizace poklesy o deset procent. Ale myslím si, že to tak bude,“ dodala. Zkušenosti ze zahraničí po zákazu kouření v restauracích ukazují, že pokles byl všude v průměru o deset procent.

Pokud by se potvrdil i v Česku, což ukážou až roční data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, ubylo by asi 4000 hospitalizací hlavně u lidí do 60 let a u nekuřáků. České zdravotnictví by tak mohlo ušetřit asi půl miliardy korun. Náklady na léčbu kuřáků se podle Králíkové odhadují na 120 miliard korun, na spotřební dani z tabáku se vybere přibližně polovina.

Odborníci odhadují, že v důsledku kouření letos zemře asi 16.000 Čechů. Nejvíc kuřáků umírá na onemocnění srdce a cév. Asi 15 procent z nich postihne rakovina plic. Podle Králíkové se případné omezení kouření v populaci projeví až za 30 let. U mužů už začal její počet klesat, u žen stále roste. „Zhruba před pěti lety předběhl počet úmrtí na rakovinu plic u žen počty úmrtí na rakovinu prsu,“ dodala Králíková. Zemře v jejím důsledku nejvíc ze všech nemocných rakovinou.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek začal platit na konci letošního května. Kromě kouření v restauracích, zoo nebo na dětských hřištích upravuje také prodej tabákových výrobků a alkoholu.

1.11.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv