Přerovská radnice letos vyčlenila tři miliony korun v podobě dotací na získání lékařů, kteří ve městě citelně chybějí. Jde o ordinace praktiků, zubařů a pediatrů. Město se chce zaměřit i na studenty stomatologie, podporovat je chce za podmínky následné praxe v Přerově už při studiích. Některé z dotací vypsalo město také loni, lékaře se však získat nepodařilo, řekl dnes novinářům náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

„Uvědomujeme si, že nabídka … praktických lékařů, zubařů i pediatrů je ve městě velmi omezená. Ti, co ukončují své praxe, nemají nástupce a počet zájemců o tyto služby, kteří je těžko hledají, se stále zvyšuje,“ uvedl náměstek Lichnovský. Zubaři navíc nyní podle něj omezili pohotovostní služby ve fakultní nemocnici.

Kvůli vysoké poptávce chce město rozšířit dosavadní programy podpory zubařů a praktiků o nové dotace na podporu pediatrů. „Dotační titul pro tyto lékaře na věcné, technické a investiční vybavení, případně na nájemné a energie, bude činit 600.000 korun na jednoho žadatele ,“ uvedl náměstek. Dotaci by podle něj měl získat jeden žadatel. „Pokud se však nikdo do druhého z dotačních titulů nepřihlásí, peníze se mohou vzájemně přelévat. Podpořit tak můžeme například tři pediatry, tři zubaře či tři praktiky,“ uvedl náměstek. Dodal, že lékaři, kteří dotaci získají, budou mít závazek pracovat ve městě čtyři roky.

Město chce také druhým rokem podpořit studenty 4. a 5. ročníků stomatologie v podobě stipendií, částku zvýšilo o dvojnásobek. „Stejně jako loni chceme podporovat dva studenty, jeden bude mít nárok v rámci jednoho akademického roku na částku 300.000 korun. Vzhledem k tomu, jak je o tyto studenty velký zájem, rozhodli jsme se je jako město motivovat. Když je podpoříme stipendiem po dobu jednoho roku, budou mít povinnost závazku vykonávat praxi u nás ve městě dva roky. Pokud podpoříme studenta ve 4. a 5. ročníku za splnění podmínek částkou 600.000 korun, bude mít závazek pracovat ve městě čtyři roky,“ dodal Lichnovský. Zástupci radnice chtějí navíc lékařům vyjít vstříc i nabídkou bydlení, upravili proto směrnici, která se týká obecných bytů.

Dotace pro praktické lékaře a zubaře vypsalo město poprvé v roce 2022, kdy nabídlo 200.000 korun. Město nakonec tehdy podpořilo dva praktické lékaře, kteří získali v konečném hodnocení stejný počet bodů. Své ordinace otevřeli v ulici Na Odpoledni a U Výstaviště, zubaře se však najít nepodařilo. Loni částku pro dotační titul zvýšila radnice na 300.000 korun. Nikdo se však nepřihlásil, dodal náměstek Lichnovský.

(ČTK)

12.3.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv