Přes 2,2 milionu úmrtí ročně způsobují na celém světě nemoci přenášené potravinami. Za více než 200 nemocí, akutních i chronických, od průjmů až k rakovině, jsou zodpovědné potraviny zasažené škodlivými viry, bakteriemi, parazity či chemickými látkami. Při příležitosti dnešního Světového dne zdraví s mottem „Bezpečné potraviny dělá celá cesta z farmy na talíř“ to na webových stránkách uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) s tím, že bezpečnost musí být dodržena ve všech krocích řetězce od výroby potravin až po jejich konzumaci.

Śpatné potraviny/ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V EU je každoročně hlášeno 85.000 případů salmonelózy, náklady na léčení šplhají ke třem miliardám eur (přes 82 miliard korun). Při epidemii krvácivých průjmů vyvolané bakterií escherichia coli v roce 2011 onemocněly v 16 zemích 4000 lidí, z nich 55 zemřelo. Ztráty pro farmáře a firmy byly vypočítány na 1,3 miliardy dolarů (32,7 miliardy korun).

Akutní potravinové choroby, označované jako otrava jídlem, vyvolávají bakterie salmonela, kampylobakter, stafylokok či escherichia coli.

Příznaky akutních otravy se mohou objevit od jedné hodiny do několika týdnů od požití, postiženého může trápit nevolnost, zvracení, průjem a křeče v žaludku. Většina lidí se uzdraví bez zásahu lékaře. Doporučuje se klid na lůžku a dostatečný příjem potravin, tedy ne hladovka.

Lidé s horečkou nad 38 stupňů Celsia a vážně dehydrovaní by měli vyhledat lékaře. Novorozence a malé děti by v každém případě měl prohlédnout lékař. Více ohroženi při otravě potravinami jsou senioři, děti a novorozenci, těhotné ženy s lidé s oslabenou imunitou.

Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že v globalizovaném světě je nutná pro zajištění bezpečnosti potravin spolupráce zdravotního sektoru, zemědělství, potravinového průmyslu, přepravy potravin, stravovacích zařízení, ale i samotných spotřebitelů.

Základem pro spotřebitele je dodržení pěti klíčů k bezpečným potravinám. Jsou to čistota a správné mytí potravin, oddělování syrových a hotových potravin, dostatečná tepelná příprava, skladování potravin v adekvátní teplotě a používání pitné vody a kvalitních surovin při kuchyňské přípravě.

7.4.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv