Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedou během dvou dnů při příležitosti čtvrtečního Světového dne ledvin unikátní párovou transplantaci ledvin. Při ní si vymění ledviny čtyři dárci a čtyři příjemci. Tato párová výměna je ojedinělá i v tom, že někteří mají rozdílnou krevní skupinu, sdělil dnes ČTK přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk, který bude odebírat všech osm ledvin.

Transplantace/ilustrační foto

Loni v IKEM transplantovali 282 ledvin, z nich 51 bylo od žijících dárců. Při transplantaci ledvin od žijícího dárce jsou podle Froňka výsledky lepší, proto vhodnou ledvinu lékaři hledají nejprve v rodině a blízkém okolí nemocného. Ne vždy je to možné, a to z důvodu odlišné krevní skupiny nebo přítomnosti protilátek. Takové pacienty shromažďuje IKEM v databázi, která jednou za tři měsíce provede párování. Výsledkem je několik dvojic, které si navzájem vymění ledviny.

„K těm dospějeme vždy tak, že speciální software vyhodnotí ledvinu dárce jedné z dvojic jako mnohem vhodnější pro příjemce páru jiného. Od začátku programu v roce 2012 jsme takto transplantovali 41 pacientů. Tentokrát se nám podařilo propojit čtyři dvojice, a to i přes to, že zde dokonce budeme transplantovat i přes odlišnou krevní skupinu,“ popsal Froněk.

I přes nutnou imunologickou přípravu, tedy podání léků a následného odstranění protilátek z krve speciální metodou, je to podle něj pro pacienty výhodnější. „Je tak větší šance, že se vše podaří a ledvina jim bude sloužit dalších několik let,“ dodal s tím, že IKEM v současnosti dokáže už nabídnout některou z variant téměř všem pacientům.

Transplantace ledvin je podle nově zveřejněné analýzy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) výhodnější pro jeho zdravotní pojišťovnu než dialýza. VZP loni zaplatila za péči o 158 pacientů, jimž byla transplantována ledvina, 47 milionů korun. Za tytéž pacienty v roce před transplantací, kdy byli na dialýze, zaplatila 122 milionů korun.

11.3.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv