Příští rok zahájí provoz šestnáct center duševního zdraví, která umožní odchod pacientů z léčeben. Letos se jich otevřelo pět, do roku 2021 jich bude asi třicet. Ideální pro pokrytí celé ČR by byla asi stovka. U příležitosti slavnostního zahájení provozu centra na pražském Proseku to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Centra pro komunitní péči o pacienty se závažnou duševní poruchou jsou součástí reformy psychiatrické péče. Evropská unie na ni přispěla třemi miliardami korun, část jde i na opravy nemocnic.

Mysl/ilustrační foto

„O přesunu do komunitní péče se začalo mluvit v roce 1995. Reforma je o změně myšlení. Lidé si těžko umí představit, že by se psychiatrická péče poskytovala jiným způsobem, než tomu bylo posledních 100 let,“ uvedl ministr. Psychiatrické nemocnice jsou podle něj často mimo města, nový systém péče má nemocné přesunout do jejich běžného života. „Nejsou to vězni, které je třeba držet za vysokými zdmi,“ dodal s tím, že jde především o návaznou péči o propuštěné z těchto nemocnic, kteří jsou díky léčbě zdravotně v pořádku.

Podmínkou je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) zajištění bydlení nebo zaměstnání. „Navážeme kompletním balíčkem nového typu sociálních služeb tak, aby systém fungoval,“ uvedla. V centrech, která jsou založena především na terénní práci, působí psychiatr, psycholog, zdravotní sestry a sociální pracovníci.

Letos v létě zahájila provoz dvě centra v Praze – na Proseku a ve Strašnicích, další jsou v Brně, Havlíčkově Brodě a Přerově. Podle ředitele Psychiatrické nemocnice Bohnice Martina Hollého mají centra také koordinovat péči o pacienta. Do jejich prostor může přijít kdykoliv od 08:00 do 20:00, 24 hodin denně je pro ně dostupná pomoc po telefonu.

Vojtěch připomněl, že v Anglii podobná reforma trvala 20 let. Kromě center duševního zdraví, která se zaměřuje na vážně duševně nemocné, se podle Dity Protopoporvé z ministerstva zdravotnictví připravuje také pilotní provoz podobného systému péče pro dětské pacienty nebo závislé. Fungovat by měl od června příštího roku.

Další financování po vyčerpání peněz z EU bude z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny se zavázaly od ledna více platit také za ambulantní psychiatrickou péči. Podle ministerstva by měla být dostupná ve více nemocnicích. Velké psychiatrické nemocnice v současné době zpracovávají transformační právy pro budovy, které díky přesunu části pacientů do komunitní péče nebudou potřebovat.

Do psychiatrické péče plynou ročně asi tři až čtyři procenta zdravotnického rozpočtu, tedy kolem deseti miliard korun. Svaz zdravotních pojišťoven v době zahájení vyjednávání o úhradách zdravotní péče pro rok 2019 uvedl, že počítá s růstem nákladů asi o 300 milionů korun.

S nějakým duševním onemocněním se podle statistik setkal každý pátý Čech, ani polovině se ale nedostalo odborné péče. Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem přiznání invalidního důchodu.

20.9.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv