Profesor Antonín Doležal, který 20. ledna oslaví 95. narozeniny, je legendou českého porodnictví. Přes 50 let působil na gynekologicko-porodnické klinice Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze, odrodil tisíce dětí. Spoluzaložil obor antropologie mateřství, je autorem rozsáhlého vědeckého díla. Pracoval jako soudní znalec, přednášel, ale také psal odborné i populární knihy a maloval.

Pražský rodák Doležal vystudoval lékařskou fakultu. Již jako student medicíny vedl fyziologickou laboratoř v pražském Ústavu pro matku a dítě. Na gynekologicko-porodnickou kliniku Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze nastoupil v roce 1954 po krátké praxi na gynekologicko-porodnickém oddělení kladenské nemocnice. V roce 1975 byl jmenován docentem, v roce 1978 získal titul doktora věd a v roce 1983 byl jmenován profesorem.

Během své kariéry publikoval přes 130 vědeckých prací o těhotenství a porodu. Ve spolupráci s docentkou Svatavou Tittelbachovou založil nový obor antropologie mateřství sledující somatické změny v průběhu a důsledku těhotenství.

Psal vědecké monografie, např. o samovolném předčasném ukončení těhotenství či jako spoluautor o fylogenetických problémech v lidské reprodukci. Desítky let přednášel na různých fakultách pražské Univerzity Karlovy, ale i na dalších školách včetně zahraničních. Je proti domácím porodům. „Já osobně mám dost zkušeností, ale nikdy bych doma nerodil,“ řekl jednou.

Psal ale i populární knihy pro širokou veřejnost, např. o lékařském slangu a vulgárních slovech. Je autorem anatomického slovníku synonym. Napsal také román, který se zabývá vznikem vědeckého porodnictví a Francouzskou revolucí a také se podílel na scénáři k filmu Věry Chytilové Hra o jablko. Sbírá historické porodnické nástroje.

Za svoji práci získal mnoho domácích i zahraničních ocenění. V roce 2019 mu prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy I. stupně za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství.

19.1.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv