Evropský projekt Společně, který za Českou republiku probíhá ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí, vstoupil do další fáze. V té učí těhotné a kojící maminky, pro které je primárně určen, jak správně nakupovat potraviny a připravit z nich chutné a nutričně vyvážené pokrmy, kterými prospějí nejen sobě, ale i svým dětem. „Možnost nakupování v doprovodu nutriční terapeutky je v zahraničí již docela běžná věc, v České republice jde stále bohužel spíš jen o ojedinělou aktivitu, možná bych řekla i raritu,“ říká nutriční terapeutka a koordinátorka projektu Společně pro Českou republiku Mgr. Jitka Tomešová z Thomayerovy nemocnice.

Spolecne_1

V praxi to vypadá tak, že se skupina maminek vydá do některého z obchodů s potravinářským zbožím, kde jim nutriční terapeutka vysvětlí, co znamenají údaje na etiketách, jaké jsou výživové hodnoty té či oné potraviny a zároveň, jaké látky je žádoucí přijímat při těhotenství nebo v době kojení. V případě kurzů vaření pak nutriční terapeutka nabízí nejen množství receptů, ale také doporučuje ten nejvhodnější způsob přípravy různých druhů potravin tak, aby zůstala co nejvíce zachována jejich nutriční hodnota. „Doma mám literaturu, ze které se toho dá hodně vyčíst, ale nakupování přímo v obchodě s odborníkem na výživu je mnohem přínosnější. Je škoda, že tuto možnost nemají všechny maminky,“ říká paní Radka, která se asistovaného nakupování zúčastnila. Tento způsob výběru potravin v obchodě zaujal i kolemjdoucí. „Určitě bych něco takového využila. Písmenka na obalech jsou většinou malá a navíc se ve všech těch údajích ani nevyznám. Pomohlo by mi to,“ říká paní Ludmila z Prahy, která nakupování s nutriční terapeutkou bedlivě sledovala. „Ne všechny potraviny jsou pro těhotné a kojící maminky vhodné. Setkala jsem se při nakupování s maminkami s různými názory, které jsou spíš otázkou určitého laického trendu než funkční výživy,“ říká nutriční terapeutka Bc. Margareta Iliopulosová z nutriční poradny FitBee, která maminky při nákupu doprovázela.

„Možnost moderovaného nákupu s nutričním terapeutem bychom rádi zákazníkům v budoucnu nabízeli pravidelně prostřednictvím našeho vzdělávacího projektu Zdravá 5, který je zatím zaměřen jen na děti předškolního a školního věku, které formou her a soutěží učí zásadám správného stravování,“ říká Jiří Mareček, předseda správní rady Nadačního fondu Albert, který Zdravou 5, největší projekt svého druhu na českém trhu, nabízí školám zdarma.

Projekt Společně je financován z fondů EU a je zaměřen na vzdělávání ve výživě a životním stylu těhotných a kojících maminek. Probíhá v několika městech po celé Evropě, například britském Manchesteru, Odense v Dánsku, v bulharské Varně anebo v Murcii ve Španělsku. Tým v každém státě tvoří porodní asistentky, zdravotní sestry, lékaři, nutriční terapeuti nebo sociální pracovníci. Zvláštní pozornost klade zadavatel na maminky ze sociálně znevýhodněných skupin. Jak již bylo zmíněno, veškeré aktivity jsou v rámci pilotního projektu poskytovány maminkám zdarma. Do projektu je možné se přihlásit až do června. Více informací lze nalézt na webových stránkách projektu.

19.2.2016

zdroj: Fakultní Thomayerova nemocnice, Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv