Proti covidu-19 se v Česku očkovalo 37 procent zdravotníků. Tvoří 57 procent všech očkovaných, 18 procent jsou klienti a obyvatelé lůžkových zařízení sociálních služeb a 13 procent senioři. Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes novinářům řekl, že vakcínu dostalo 1,7 procenta populace, což je podle něj srovnatelné s Německem. Aplikovalo se více než 170 000 dávek, obě dostalo zhruba 9000 lidí.

„Denní přírůstky jsou mezi 10 000 a 13 000 denně. Ten počet by jistě mohl být vyšší, ale je to dáno dodávkami vakcín. Jiné omezení tam není,“ řekl ministr. Očkovaných seniorů nad 80 let je podle něho téměř 35 000 a jejich počet dále stoupá. Lidí ve věku 65 až 80 let bylo očkováno asi 20 000. Zdravotníci jsou očkováni od 27. prosince, postupně se začalo také s očkováním v domovech pro seniory. Ostatní starší 80 let se mohli hlásit od pátku 15. ledna. „Během týdne se 44 procent seniorní populace zaregistrovalo a 20 procent z nich už má rezervovaný i termín,“ uvedl Blatný. Celkem je starších 80 let v ČR 441 000.

Asi 12 procent z očkovaných podle Blatného tvoří lidé mladší 65 let, většinou jsou to medici, studenti nebo další dobrovolníci, kteří pracují na odběrových místech, v nemocnicích nebo v zařízeních sociálních služeb. Potvrdil také, že ministr a hlavní hygienička mohou z pořadí pro očkování určeného rizikovostí skupin udělit výjimku. Sám dal jedinou ochranné službě prezidenta, uvedl.

Ministr odmítl informaci serveru iDNES.cz, že polovina zdravotníků se nechce nechat proti covidu-19 očkovat. „Z nemocnic máme od ředitelů potvrzený zájem kolem 70 a více procent,“ řekl Blatný. Objevují se podle něj informace o tom, že menší zájem je mezi pečovateli v domovech pro seniory. Ministr je k očkování vyzval, protože tak pomohou chránit nejen sebe, ale i seniory v těchto zařízeních.

Rychlost očkování podle Blatného nyní limitují dodávky vakcín. Od firem Pfizer a BioNTech jich bude méně ještě tři týdny. Pokud bude schválena vakcína od firmy AstraZeneca příští týden, bude dostupná za dva až tři týdny. Pokud se s dodávkami začne až v polovině února, budou i měsíční dodávky podle něj nižší.

Podle harmonogramu z vakcinační strategie počítá Česko v únoru s dodávkou 200 000 dávek od Astra Zeneca, do konce roku pak se třemi miliony. Spolu s vakcínou od Pfizer/BioNTech, kterou ale nemohou kvůli podmínkám skladování očkovat lékaři v běžných ordinacích, tvoří většinu letos naplánovaných dodávek.

„Garancí bezpečnosti je pro mě schválení Evropskou lékovou agenturou,“ řekl ministr v reakci na informaci o tom, že Maďarsko chce povolit očkování ruskou vakcínou Sputnik. Podle něj může být v ČR použita jakákoliv vakcína, která projde stejným schvalovacím procesem evropských úřadů jako všechny ostatní.

22.1.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv