Rakovina vaječníků je pro své nejasné příznaky a obtížnou diagnostiku nazývána „tichým vrahem“. Téměř tři čtvrtiny případů se totiž zjistí až v pokročilém stadiu. Rakovina vaječníků je u žen čtvrtá v pořadí rakovinových onemocnění: v roce 2012 jí onemocnělo zhruba 240.000 žen (150.000 jich zemřelo). Léčba spočívá v odstranění nádoru a v chemoterapii. U většiny pacientek se ale nádor objevuje znovu. Výsledky jsou lepší, když se chemoterapie posílí biologickou léčbou.

Ženské pohlavní ústrojí/ilustrační foto

Riziko onemocnění stoupá po padesátce a je vyšší u žen, jejichž matka nebo sestra měly rakovinu vaječníků, prsu či dělohy. Více ohroženy jsou ženy, které nerodily, nebraly antikoncepci, začaly brzy menstruovat a menopauza u nich nastoupila později. Riziko zvyšuje také kouření, obezita a sedavý způsob života. Většina případů je odhalena po menopauze. Nejčastějším rakovinovým onemocněním žen je rakovina prsu, ročně celosvětově přibývá milion případů.

Rakovinou vaječníků onemocněly například britská herečka Jessika Tandyová, americká herečka Loretta Youngová nebo americká gymnastka Shannon Millerová. V 41 letech na ni zemřela Charlotte Brosnanová, dcera herce Pierce Brosnana. Americká herečka Angelina Jolie si z obavy před rakovinou nechala minulý týden preventivně vyoperovat vaječníky a vejcovody.

Podle místopředsedy České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka preventivní genetické vyšetření provádějí lékaři u žen, jejichž matky v mladém věku v souvislosti s mutovaným genem onemocněly rakovinou prsu či vaječníku. Pokud se u dcer prokáže vysoké riziko takové rakoviny kvůli genové mutaci, radí odborníci operaci co nejdříve. Obvykle se první operují prsa, a poté, co žena porodí plánovaný počet dětí, se odebírají i vaječníky, případně také děloha.

25.3.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv