Luděk Nečesaný, obviněný v červnu z korupce, rezignoval na místo generálního ředitele Krajské nemocnice Liberec. Nechce, aby jeho kauza nemocnici poškozovala. Svou rezignaci oznámil ve čtvrtek představenstvu. V čele nemocnice zůstane Nečesaný do 1. září, kdy by ho měl vystřídat lékařský ředitel Richard Lukáš.

Změnami v představenstvu největší krajské nemocnice se bude ve čtvrtek 23. července zabývat na mimořádném jednání dozorčí rada. Dnes to řekla její předsedkyně, semilská starostka Lena Mlejnková (Starostové pro Liberecký kraj).

„Odejít z pozice generálního ředitele a předsedy představenstva Krajské nemocnice Liberec jsem se rozhodl z toho důvodu, aby nebyla nemocnice vláčena médii kvůli mé kauze, která nesouvisí s nemocnicí ani současným obdobím, ale je zneužívána k politické kampani. Do Krajské nemocnice Liberec jsem přišel se svým týmem, který však může ve své práci i nadále pokračovat, a proto jsem na pozici generálního ředitele pro jeho morální, lidské i medicínské kvality navrhl dosavadního lékařského ředitele a místopředsedu představenstva Lukáše,“ uvedl Nečesaný.

Nečesaného obvinila policie 24. června z přijetí úplatku, hrozí mu pět až 12 let vězení. Spolu s ním obvinili i jeho ženu Šárku, které za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí tři roky až osm let vězení. Obvinění souvisí s údajným předražením dvou zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra liberecké nemocnice o 24 milionů korun. Zakázkami z let 2008 až 2009 v celkové hodnotě zhruba 230 milionů korun se policie zabývá na základě trestního oznámení z roku 2012.

Nečesaný je přesvědčen o tom, že za jeho obviněním je snaha odříznout ho od financí a zabránit mu v boji za osvobození syna Lukáše, který byl odsouzen k 13 letům vězení za vraždu. Právníkům Nečesaného se nedávno podařilo dosáhnout u Nejvyššího soudu zrušení rozsudku a vrácení případu k hradeckému soudu. „Policie mi zabavila 200.000 korun v hotovosti z trezoru, údajně že to má být nějaká záruka za škody, které jsem způsobil. Obstavili mi i účty,“ řekl již dříve ČTK Nečesaný. V boji za syna ho to ale podle něj rozhodně nezastaví.

Nečesaný podal proti obvinění stížnost. Navzdory trestnímu stíhání chtěl v čele nemocnice zůstat, postavilo se za něj představenstvo i dozorčí rada. Teď ale nechce nemocnici škodit. Podle mluvčí nemocnice Barbory Silné chtěl původně Nečesaný skončit ve funkci s okamžitou platností. „Z organizačních a administrativních důvodů ale skončí až k 1. září,“ řekla ČTK. Nečesaný zatím složil funkci generálního ředitele, ve čtvrtek na mimořádném jednání dozorčí rady však chce rezignovat i na post v představenstvu. „Od září by ale měl působit jako ředitel pro řízení zdravotní péče a lidských zdrojů,“ dodala mluvčí. V představenstvu by měl Nečesaného nahradit technický ředitel Jan Rais.

17.7.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv