Dvě ruská výzkumná pracoviště vyvinula vakcínu proti viru eboly a řeší jejich nasazení v léčebné praxi. Ruské agentuře TASS to dnes sdělil šéf parlamentního výboru pro vědu a výzkum Valerij Čerešněv. „Vakcína byla vyvinuta, už existuje. Samostatnou otázkou je její nasazení,“ řekl ruské agentuře akademik Čerešněv.

Virus eboly/ilustrační foto

 

Na léku proti nebezpečnému onemocnění pracuje několik západních farmaceutických firem, jejichž vakcíny jsou ve fázi testování. Společnosti GlaxoSmithKline a NewLink oznámily, že posilují výrobní kapacity, aby v první polovině roku 2015 dokázaly razantně zvýšit produkci svých experimentálních vakcín proti ebole. Jedním z léků, který nyní nejvíce vzbuzuje naděje, je ZMapp, po jehož podání se již několik lidí z onemocnění zotavilo.

Ruské vakcíny se podle Čerešněva zrodily v novosibirském Státním výzkumném ústavu virologie a biotechnologie a ve vojenském vědeckém zařízení s krycím názvem Zagorsk-6, které je umístěno v obci Sergijev Posad u Moskvy.

„Vakcíny jsou k dispozici, jinou otázkou je, zda existují mezinárodní dohody o jejich využití v ohniscích nákazy,“ řekl ruský vědec. Obě experimentální ruské vakcíny byly podle něj úspěšně vyzkoušeny na zvířatech.

Ebola se rozšířila hlavně v západní Africe a usmrtila už přes 4000 lidí. O víkendu zaznamenali američtí lékaři první přímý přenos viru na území USA. V Rusku se zatím nákaza neobjevila.

13.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv