Sanatoria v Klimkovicích u Ostravy dnes po měsíčním zkušebním provozu slavnostně otevřela nové lokomoční centrum. Děti s dětskou mozkovou obrnou nebo po úrazech mozku se ve speciální tělocvičně budou učit a trénovat chůzi. Podobné centrum podle zástupců sanatorií není v žádných tuzemských lázních.

Prokurista sanatorií Jozef Dejčík řekl, že jde o uskutečnění nápadu klimkovických fyzioterapeutů, jak vylepšit systém cvičení pro děti. „Lokomoční centrum je naše snaha rozšířit spektrum terapeutických možností pro naše nejmenší pacienty,“ řekl Dejčík.

Vedoucí rehabilitace Romana Holaňová řekla, že v centru jsou přístroje, které dětem pomáhají s nácvikem chůze. Současně v něm může cvičit až osm dětí. „Chůze je komplexní pohyb, má množství dílčích částí, které je potřeba trénovat zvlášť. A tyto přístroje nám to umožňují,“ řekla Holaňová.

V tělocvičně jsou například dva chodicí pásy, jeden mechanický a druhý elektrický. Doplňují je speciální terapeutické klece se spuštěnými pružnými lany, která umožňují dítě uchytit a zafixovat tak, aby terapeut měl volné ruce a mohl dál korigovat a upravovat jeho chůzi. „To je práce našich terapeutů, kdy jsme se inspirovali například jinými velice drahými přístroji. Celé zařízení umožňuje dítě odlehčit, pokud má třeba slabé nohy a neudrželo by se samo,“ řekla Holaňová.

V centru je 13 speciálních zařízení i klasické rotopedy. Mluvčí sanatorií Ivana Gračková uvedla, že nejdražším přístrojem je dynamický vertikalizátor Thera-trainer Balo, který umožňuje nácvik rovnováhy ve vertikální poloze zcela nechodícím pacientům. Stál 412.000 korun.

„Náklady na vybudování lokomočního centra v klimkovických lázních byly zhruba dva miliony korun,“ uvedla Gračková. Zhruba polovina nákladů šla na přístroje a vybavení, polovinu stály stavební úpravy. Na pořízení přístrojů přispěli dárci z řad firem.

Bohumil Svoboda, otec jednoho z postižených dětí, které už lokomočního centra využívají, řekl, že rodiče jsou z přístrojů nadšeni. „Přinášejí jim rozšíření možností. Klimkovice patří už teď k lídrům v rehabilitaci dětí postižených dětskou mozkovou obrnou, a to nejenom v České republice, ale i v Evropě. Sledujeme to, rodiče jezdí po celém světě, aby dětem pomohli,“ řekl Svoboda, který je zakladatelem Asociace rodičů dětí s DMO a přidruženými neurologickými onemocněními.

Pro svého syna, který patří k nejtěžším pacientům, v lokomočním centru objevil speciální upravené trampolínky. „Dnes pod jednou střechou Klimkovice vytvářejí takový sen pro rodiče dětí s dětskou mozkovou obrnou, kde se soustřeďuje veškerá špičková léčba z celého světa, jako je Therasuit čili oblečková metoda, CI terapie a teď lokomoční centrum. To to doplňuje a posouvá dál,“ řekl Svoboda.

19.2.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv