Mezi prostředky potřebnými pro boj s pandemií a těmi, které jednotlivé státy přislíbily, zeje obrovská propast. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle krizového experta WHO šíření koronaviru zatím nenese znaky sezónnosti.

Podle šéfa WHO jsou nadcházející tři měsíce klíčové pro boj s pandemií covidu-19. Aby svět dokázal tohoto času efektivně využít, bylo by ale podle Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse třeba zlepšit financování. Existuje totiž „obrovská světová propast“ mezi potřebnými a přislíbenými finančními prostředky.

„Jsme asi na deseti procentech,“ uvedl dnes šéf WHO, podle kterého bude třeba pro boj s pandemií desítek miliard dolarů. „Jen na vakcínu samotnou bude třeba sto miliard dolarů (2,2 bilionu Kč),“ uvedl.

Nyní je podle Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse důležité pokračovat v úsilí brzdit šíření koronaviru, kterým se na celém světě nakazilo již téměř 20 milionů lidí. S covidem-19 přes 730.000 lidí zemřelo.

Krizový expert WHO Mike Ryan dnes uvedl, že koronavirus SARS-CoV-2 zatím nevykazuje známky sezónnosti jako například chřipka. Pokud tak úřady přes léto přestanou šíření viru potlačovat, bude podle Ryana případů nákazy opět přibývat, jak lze v posledních dnech pozorovat v mnoha evropských zemích včetně Česka.

10.8.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv