Řidiči z řad stomiků, tedy lidí s umělými břišními vývody, by měli podle Senátu získat podobná práva jako tělesně postižení. Počítá s tím návrh senátorů Marka Hilšera a Jana Holáska z klubu Starostů, který dnes schválil Senát. Změny, které mají platit od příštího roku, nyní posoudí Sněmovna.

Novela silničního zákona se týká osob, které mají ze zákona nárok na takzvanou Stoma kartu. Tato karta osobám se stomickým postižením podle senátorů neposkytuje žádný nárok na dávky nebo příspěvky, pouze zajišťuje možnost zastavení vozidla kvůli urgentnímu vyhledání toalety.

Stomici by tak podle předlohy měli získat právo využít parkovací stání vyhrazené pro osoby se zdravotním postižením nebo zastavit vozidlo na zákazu stání. Využít by ho měli v situacích, když by museli řešit výměnu stomického pytlíku, případně znečištění jeho okolí.

„Podobně jako je řidičům zapovězena manipulace s telefonním přístrojem nebo jiným hovorovým či záznamovým zařízením za jízdy z důvodu snížení koncentrace, výše uvedená situace je z tohoto pohledu ještě nebezpečnější, a je tedy žádoucí, aby tato situace trvala pokud možno co nejkratší dobu,“ uvedli senátoři.

V Česku podle tvůrců novely žije přibližně 8000 lidí se stomií, z toho 2000 až 3000 lidí s trvalým stomickým postižením.

20.1.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv