Senát odmítl lázeňskou novelou zavést povinnost pojišťoven zveřejňovat smlouvy s poskytovateli zdravotní péče. Označil to za nepřipravený přílepek. Situaci lázní, jimž by tak počátkem roku chyběl nový indikační seznam lázeňské péče, dnes doporučil řešit přechodnou úpravou. Návrh musí znovu posoudit Sněmovna. Pokud by poslanci chtěli prosadit svou verzi, museli by ji přijmout do konce roku a vsadit na to, že ji včas podepíše i prezident. Prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha ČTK řekl, že odmítnutí zákona bude pro lázně nepříjemné, ale chápe ho.

Horní komora navrhla z novely vypustit pasáž poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky, podle níž by pojišťovny byly povinny do měsíce od uzavření zveřejnit smlouvy s poskytovateli zdravotní péče.

Předseda senátního zdravotnického výboru Jan Žaloudík (ČSSD) uvedl, že jde o „přílepek ve dvou větách a třech slovech“, který by měl napravovat poměry ve financování zdravotnictví. Poukázal na to, že pasáž neřeší například ochranu osobních údajů. Připomněl, že proti ustanovení se postavili lékařská i stomatologická komora či ambulantní specialisté.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) přesvědčil jen šest senátorů, aby novelu schválili beze změn v zájmu lázní. S argumenty Žaloudíka proti Hovorkovu návrhu však souhlasil. Uvedl, že propracovanější návrh ministerstva k transparentnosti smluv nyní projednávají pracovní komise Legislativní rady vlády. Návrh podle něj zavede i sankce, s nimiž Hovorkův návrh nepočítá. Se senátní verzí nakonec souhlasil. „Udělám všechno pro to, abychom ty dopady (na lázeňskou péči) minimalizovali.

Podle prezidenta Svazu léčebných lázní Bláhy neschválení zákona senátem bude pro lázně nepříjemné, i když důvody odmítnutí chápe. „Od 1. ledna tu bude vakuum, kdy nebude jasné, čím se předepsání lázní má řídit. A pacient nebude mít žádnou právní oporu, když mu revizní lékař lázně neschválí, ani co se týče délky a podobně. Důvod přitom s lázněmi nemá nic společného,“ řekl ČTK.

„Toto vakuum je velmi nepříjemné, ale musíme říct pacientům, že lékař má právo jim lázně předepsat a revizní lékař jej má schválit. Akorát k tomu nemá podklad, má se řídit vlastní úvahou a pacient nemá dovolání. Ten měsíc bude nepříjemný, ale snad ne tak hrozný,“ řekl Bláha ČTK

10.12.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv