Senátní hospodářský výbor dnes doporučil Senátu, aby schválil zavedení nové sazby daně z přidané hodnoty. Sazba má činit deset procent a vztahovat se bude od příštího roku na literaturu, kojeneckou výživu a léky pro lidi i zvířata. Senát má novelu zákona schvalovat na své schůzi, která začne ve středu.

Léky a injekce/ilustrační foto

Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Součástí předlohy je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je podle vlády snaha zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5procentního bodu.

Senátorka ODS Veronika Vrecionová řekla, že zavedení tří sazeb považuje za naprosto nesystémové. Předložila pozměňovací návrh, který snižoval současnou 15procentní sazbu na desetiprocentní. Protože ale výbor nejprve odhlasoval doporučení schválit, už na hlasování o jejím návrhu nedošlo.

Do nové sazby budou spadat tři položky. První je kojenecká výživa a potraviny pro malé děti. Jejím nižším zdaněním chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Druhou položkou jsou radiofarmaka, očkovací látky, léky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě – určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely. Poslanci na základě pozměňovacího návrhu svého kolegy Josefa Uhlíka (KDU-ČSL) rozšířili skupinu léčiv v nové sazbě i o veterinární léčiva.

Třetí položkou jsou tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti; hudebniny, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované. Sazba se ale nebude vztahovat na zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy.

21.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv