Podle záměru ministra zdravotnictví by sestry a další nelékařští pracovníci měli dostat znovu přidáno, a to 2 000 Kč za měsíc od poloviny letošního roku. Odcházející ministr financí Andrej Babiš tento týden oznámil, kde ve státním rozpočtu najde požadovaných 600 mil. Kč. Částka by měla být Ministerstvu zdravotnictví převedena z úspory na úrocích ze státního dluhu.

Nemocnice/ilustrační foto

Zvýšení by se mělo týkat sester a dalších nelékařských pracovníků, kteří nepracují pod dohledem, ve směnném provozu v lůžkové péči. V nejbližší době by měla vláda novelizovat příslušné nařízení, které zvýší rozpětí tzv. příplatku za směnnost. Právě pomocí tohoto příplatku chce ministr Ludvík polepšit střednímu zdravotnickému personálu

Celé navýšení platů a mezd by mělo v letošním roce stát jednu miliardy korun. Z toho 400 mil. Kč si Ministerstvo zdravotnictví našlo v neutracených penězích z minulých let, zbytek bude zajištěn díky nízkým úrokovým sazbám na trhu státních dluhopisů. Celá miliarda by měla být rozdělena prostřednictvím dotačních programu. Zatímco u nemocnic-příspěvkových organizací bude situace jednoduchá, u nemocnic typu akciových společností bude muset

Ministerstvo zdravotnictví přijít se složitějším mechanismem, jak navýšení mezd kontrolovat. Na tyto nemocnice se totiž nevztahují předpisy o platu, včetně zmíněného příplatku na směnnost.

Pro příští rok vyjde plán ministra zdravotnictví na dvě miliardy korun, pokud by se sestrám a dalším pracovníkům neměl zvýšený příplatek zase odebrat. Ministr Ludvík slíbil řešit to prostřednictvím tzv. úhradové vyhlášky.

Jinými slovy, peníze se tentokrát nebudou rozdělovat ze státního rozpočtu, ale budou již zahrnuty v úhradách od zdravotních pojišťoven. Těm stát přidá na pojistném za státní pojištěnce, např. za důchodce, děti, nezaměstnané apod.

Na závěr připomeňme, že ono dvoutisícové navýšení představuje pro sestry ještě dodatečný bonus kromě plošného zvýšení platů a mezd o 10 %, které probíhá v letošním roce. A politici slibují, že k němu dojde také v roce 2018. Všechna tato opatření by měla přispět k odstranění akutního nedostatku sester v lůžkové péči.

26.5.2017

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv