Skupina Agel, která v Česku a na Slovensku provozuje síť zdravotnických zařízení, otevřela v Ostravě-Koblově svou první Střední zdravotnickou školu. Do tří tříd prvního ročníku denního studia tam nastoupilo 90 studentů do oborů zdravotnický asistent (praktická sestra), laboratorní asistent a zdravotnické lyceum. Dalších 22 studentů bude studovat dálkově. Novinářům to řekli zástupci Agelu.

První pomoc/ilustrační foto

Předseda představenstva Agelu Milan Leckéši řekl, že jednoznačným důvodem založení vlastní střední školy byl nedostatek zdravotnického personálu v nemocnicích. „V celé republice chybí zhruba 2500 středně zdravotnických pracovníků, pociťují to všechny nemocnice včetně našich. Tím, že si chceme vychovat vlastní personál, který bude více propojen s praxí, bude více propojen s našimi zdravotnickými zařízeními, tak je to řešení, které nám vyhovuje a které si myslíme, že v této chvíli je jediné realizovatelné,“ řekl Leckéši.

Studenti denního studia nebudou platit žádné školné. Výhodou školy Agelu oproti jiným zdravotnickým školám bude podle Leckéšiho mnohem víc praxe, kterou budou studenti mít v nemocnicích, jež má Agel hlavně v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. „Studenti si mohou vybírat, kde tu praxi budou dělat, předpokládám, že to bude v místě jejich bydliště nebo v krátké dojezdové vzdálenosti, a také předpokládám, že potom budou nastupovat do těch nemocnic jako zaměstnanci,“ řekl Leckéši.

Po maturitě na střední škole podle něj budou absolventi moci hned nastoupit jako zdravotní asistenti, kteří ale mají v práci oproti klasickým zdravotním sestrám jistá omezení. Zdravotní sestry, čili samostatně pracující středně zdravotní personál, se z nich stanou po roce dalšího studia.

Škola vznikla v budově bývalé základní školy a později soukromého gymnázia, která byla od roku 2014 nevyužívaná. Starostka městského obvodu Slezská Ostrava Barbora Jelonková (ČSSD) řekla, že obvod proto aktivitu Agelu uvítal. Obvod dal do rekonstrukce školy 2,5 milionu korun, dalších zhruba 1,5 milionu investoval do vnitřního vybavení Agel. Firma má školu pronajatou zatím na pět let.

Starostka řekla, že pokud se podaří prodloužit pronájem na 15 let, obvod má připraveny další investice do budovy školy. Leckéši řekl, že Agel by tam školu chtěl provozovat určitě desítky let. Celková kapacita školy má být 250 studentů, každoročně se tedy nebudou otevírat hned tři třídy.

Agel provozuje v Česku 11 nemocnic, síť poliklinik, lékáren, laboratoří, distribuční společnosti a další specializovaná zdravotnická zařízení. Od roku 2006 působí také na Slovensku. Vloni bylo ve zdravotnických zařízeních Agelu v ČR a na Slovensku ambulantně ošetřeno téměř 2,5 milionu lidí, hospitalizováno zhruba 170.000 pacientů a narodilo se tam přes 10.000 dětí. Skupina hospodařila se ziskem 612 milionů korun.

12.9.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv