Slovenský ústavní soud pozastavil platnost části zákona, na jehož základě měli hygienici během pandemie choroby covid-19 získat přístup k údajům o pohybu mobilních telefonů. Novinářům to dnes řekl předseda soudu Ivan Fiačan. O souladu zákona s ústavou se podle něj rozhodne později. Soud tak částečně vyhověl návrhu opozičních sociálních demokratů, kteří vyslovili obavy ze zneužití zákona ke sledování obyvatel a kteří podnět k prozkoumání zákona podali.

Slovenský parlament v březnu rozhodl, že hygienici během pandemie budou dostávat od mobilních operátorů údaje o pohybu mobilních telefonů, a to i bez souhlasu jejich majitelů. Vláda tuto změnu zdůvodnila tím, že má pomoci snížit šíření nákazy prostřednictvím odhalování osob, které přišly do kontaktu s infikovanými.

„Ústavní soud si je vědom, že stávající pandemie si vyžaduje nasazení rychlých a inovativních řešení k ochraně života a zdraví obyvatel. Zároveň ovšem musí zajistit, aby nedošlo k erozi právního státu,“ řekl Fiačan. Dodal, že schválený zákon umožňoval zpracovat osobní údaje, aniž byl jednoznačně vymezen účel takového postupu, či chyběly záruky proti případnému zneužití osobních údajů.

Na Slovensku v posledních zhruba třech týdnech výrazně klesl počet nových případů koronaviru. V úterý testy odhalily jen čtyři nakažené. Celkově zaznamenala 5,5milionová země dosud 1469 nakažených, z nichž se 1060 vyléčilo a 27 lidí s koronavirem zemřelo.

13.5.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv