Foto: Hanka Štefaničová

Sobotní pražský půlmaraton, při němž mělo zřejmě kvůli na duben nezvykle horkému počasí zdravotní obtíže mnoho účastníků, nedokončilo 199 běžců. Běžci si letos stěžovali na organizaci závodu, zejména na úzké koridory v cíli, kde podle nich v době, kdy dobíhalo nejvíce lidí, nastávala tlačenice bez možnosti okamžitého občerstvení. Někteří kritizovali i letošní přesun startu a cíle závodu od Rudolfina k Holešovické tržnici. Pro pořadatele běžeckých závodů RunCzech jsou komentáře běžců důležité, při plánování dalších závodů se je bude snažit zohlednit, je ale limitován například požadavkem na minimální zásah do života občanů města, sdělil dnes marketingový manažer RunCzech Jiří Nečásek.

Do letošního půlmaratonu se přihlásilo rekordních 15.400 běžců, přímo se pak závodu zúčastnilo 14.000, upřesnil dnes organizátor. Dodal, že přes 9000 bylo ze zahraničí.

V sobotu v den závodu panovalo v Česku letní počasí, v Praze teploty přesahovaly 25 stupňů Celsia, a tak měli záchranáři napilno. „Extrémní vedro, asi od devátého kilometru bych to nejradši vzdal,“ uvedl jeden z běžců na sociální síti. Dodal, že v cíli neměl daleko k omdlení.

Záchranáři na dvě hodiny aktivovali traumatologický plán, což jim umožnilo zrychlit a zefektivnit péči o pacienty. Ošetřili 102 osob, z nichž 36 převezli do nemocnic. „Nyní už jsou všichni v pořádku,“ uvedl dnes organizátor. Doplnil, že loni, kdy se do závodu přihlásilo 11.600 běžců, bylo při půlmaratonu ošetřeno asi 70 lidí.

„Za mě to RunCzech absolutně nezvládl a byla by na místě omluva, sebereflexe a poučení z krizového vývoje,“ uvedla v blogu k letošnímu závodu kardioložka a sportovní lékařka Hana Štefaničová, která běhá závody RunCzech 23 let. Podle ní byl cílový koridor úzký, nebylo možné se tam zastavit, protože stále dobíhali další lidé a vznikala tlačenice. „Nebylo možné si sednout, lehnout, dát nohy nahoru, polít se vodou. Žádné chlazení, ionty, houbičky, nic,“ napsala. Podobně se vyjadřovali další běžci na sociálních sítích, zmiňovali i dlouhé čekání na medaile.

„O stížnostech na pomalejší průtok běžců víme a rozhodně to ještě budeme řešit. V Praze je však složité najít vhodné prostory pro plynulejší odbavení početné skupiny běžců tak, aby vše navazovalo na ideální variantu tratě,“ sdělil organizátor. Podle něj byla voda v cíli zcela záměrně ve vzdálenosti 200 metrů za cílovou bránou proto, aby se běžci nezastavovali bezprostředně za bránou a pomalou chůzí pokračovali pro další servis (medaile, voda, občerstvení), což je standardní přístup v případě podobných velkých závodů, uvedl.

Na aktuální situaci podle svých slov reagoval stažením přebytků vody z trati z míst, kde už běžci odběhli, a přímo ji předával běžcům. „V RunCzech nyní dostáváme zpětnou vazbu od dobrovolníků nebo běžců, vše si důkladně vyhodnotíme a najdeme cesty pro zlepšení,“ uvedl Nečásek.

Vybrat místo startu a cíle není ale podle organizátora jednoduché. „Odsouhlasení trasy a zázemí je otázkou měsíců, jde o složité jednání s městem, s jednotlivými městskými částmi, policií a s dalšími složkami, případně s majiteli budov a pozemků. Z jedné strany víme, co bychom potřebovali pro ideální průběh závodu, ale na druhé straně jsme omezeni požadavky na minimální zásah do života občanů města,“ sdělil manažer RunCzech.

Dodal, že Praha 1 nepovolí RunCzech startovat se třemi závody v centru. „A tak jsme i vzhledem k velkému množství běžců byli v podstatě nuceni přesunout start a cíl půlmaratonu mimo území Prahy 1,“ dodal Nečásek. Loni v centru na Praze 1 startovaly půlmaraton, maraton a noční běh.

Mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová sdělila, že městská část vnímá kulturní a sportovní akce s mezinárodním přesahem jako vítanou cestu ke zvyšování úrovně cestovního ruchu v metropoli, ale zároveň musí brát v potaz dopady na obyvatele. „Přesouvání startu a cíle závodu mimo území naší městské části není rozhodnutím, které bychom učinili lehkomyslně. Věříme, že je faktorem minimalizace obtíží pro obyvatele, ale i zajištění hladkého průběhu závodu,“ uvedla.

(ČTK)

11.4.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv