Součástí vyjednání o kompromisním znění zákona o psychomodulačních látkách, který má regulovat prodej kratomu nebo výrobků s HHC, mezi různými státními institucemi, byl souhlas ministerstva zdravotnictví (MZd) s tím, že kontroly stravování v restauracích již nebudou v kompetenci hygieniků. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví to řekla jedna z autorek návrhu poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09). Někteří poslanci to kritizovali jako „přílepek“, navrhovali proto pozastavit projednávání zákona.

V závěrečném hlasování 12 z 21 poslanců zdravotního výboru návrh na změnu zákona o návykových látkách, která dá vzniknout kategorii psychomodulačních látek s omezenou dostupností, podpořilo. „Buď to bude vráceno do druhého čtení s opravou nebo ANO nebude moci tento návrh podpořit,“ uvedl poslanec ANO David Kasal, který byl jedním ze spolupředkladatelů.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) změna umožní hygienikům soustředit se na nové agendy, které jim zákony dávají, zejména na přípravu na krize. Nově by restaurace měla kontrolovat jenom Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která má část kompetencí už od roku 2015. Pokus převést na ni kontroly plně byl už v roce 2021, kdy ho sněmovna vložila do novely o potravinách. Návrh posléze zrušil Senát.

Pavlovic připomněl, že ministerstvo připravuje novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která fungování krajských hygienických stanic upravuje a sjednocuje je pod Hygienickou službu ČR. „Očekávám, že bychom měli do konce května vypořádat všechny připomínky a poté tuto vypořádanou verzi představíme před dalšími kroky na výboru pro zdravotnictví,“ řekl Pavlovic.

Projednávaná novela vznikla jako reakce na případy, kdy byly hospitalizované děti po otravě cukrovinkami s psychomodulační látkou HHC. Poprvé se vláda zákazem zabývala už v červnu 2023, na kompromisu ale nebyla shoda. Od začátku března proto platí úplný zákaz prodeje výrobků obsahujících látky HHC, THCP a HHC-O a MZd připravuje i jeho rozšíření o další látky, které je nahradily.

Podle původních záměrů měla novela platit od roku 2025. U méně rizikových látek má umožnit kontrolovaný prodej výhradně dospělým lidem jen v kamenných prodejnách a bez reklamy. „Obecně je zvolena přísnější regulace než u tabákových výrobků nebo alkoholu,“ uvedla k tomu dnes předsedkyně zdravotního výboru Sněmovny Zdeňka Němečková Crkvenjaš (ODS).

Někteří poslanci z řad kritiků tvrdí, že novela přinese legalizaci drog, od zastánců zaznívá argument, že úplná prohibice nefunguje. Poslanec ODS Petr Fifka navrhl rozšíření zákazu prodeje a podávání tabákových a obdobných výrobků včetně třeba elektronických cigaret a nikotinových sáčků dětem.

(ČTK) 

24.4.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv