V koalici se rozhořel další ostrý spor mezi ministry zdravotnictví a financí Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a Andrejem Babišem (ANO). Sporem se bude zabývat koalice. Němeček dnes kritizoval média, která vlastní Babišova společnost Agrofert. Tvrdil, že o něm lžou a jejich záměrem je ho poškodit. Koaličního partnera s články nepřímo spojil. Babiš reagoval na sociální síti Twitter a doporučil Němečkovi nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ČTK řekl, že Babišova slova vypovídají o jejich autorovi.

Pravicová opozice hovoří kvůli sporu o mimořádné schůzi Sněmovny. Uvažuje dokonce o hlasování o nedůvěře vládě.

„Pokud noviny našeho koaličního partnera prosazovaly zájem tohoto hnutí o resort zdravotnictví, tak jsem mlčel. Pokud o mně psaly mnohé zkreslené informace se záměrem mě poškodit, také jsem mlčel. Ale v okamžiku, kdy noviny našeho koaličního partnera a server iDnes otevřeně lžou a jako rukojmí si berou pacienty, tak jako ministr zdravotnictví a lékař už mlčet nemohu,“ řekl ministr Němeček v reakci na dnešní zprávu deníku Mladá fronta Dnes a serveru iDnes.cz, která se týkala léčby kmenovými buňkami.

Na dotaz, zda za tím vidí útok hnutí ANO, řekl, že nebude spekulovat. „Tak já můžu spekulovat, já spekulovat raději nebudu, ale je to prostě shodou okolností náhod, že v médiích vlastněných koaličním partnerem je spuštěna taková kampaň,“ poznamenal.

Ministr popřel informace deníku a serveru, podle kterých by ministerstvo zdravotnictví prosazovalo léčbu diabetiků nepovolenými kmenový buňkami. Poslanci ANO pak nepřímo některé informace zveřejněné v Babišových médiích obhajovali. Tvrdili, že ministr od nepovolené léčby ustoupil až poté, co na to ANO upozornilo. Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek odmítl, že by Babiš chtěl využít vlastnictví médií ke kritice Němečka.

„Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu,“ uvedl na twitteru Babiš. Ministra zdravotnictví zároveň zkritizoval za údajně nevýhodné nákupy v ostravské fakultní nemocnici, kterou Němeček v minulosti vedl. „Ale rozumím tomu, že stavět dům v Čeladné je drahá záležitost,“ dodal Babiš s odkazem na Němečkovo bydliště. Faltýnek v návaznosti na to uvedl, že pokud by se některá podezření spojená s ministrem Němečkem potvrdila, Němeček by měl ve vládě skončit. Která podezření má na mysli, ani po několika dotazech novinářů neupřesnil.

Podle Sobotky by měl Babiš svá slova vysvětlit, klidně i před Sněmovnou. Osobní útoky nejsou na místě, ministři musí spolupracovat, řekl ČTK. Na otázku, zda jsou útoky Babišových médií cílené, odvětil, že na to je třeba se zeptat ministra financí. „Jestliže novináři nejsou schopni sdělit skutečnosti, které prokazatelně věděli, a přesto je zamlčí v rámci svého článku, tak je to minimálně špatná novinářská práce,“ poznamenal.

Pravicová opozice hovoří kvůli sporu o mimořádné schůzi Sněmovny. Uvažuje dokonce o hlasování o nedůvěře vládě. Podle předsedy poslanců TOP 09 a Starostů Miroslava Kalouska takovou věc český Parlament v posledním čtvrtstoletí nezná. „Vaši ministři buď lžou, nebo kradou,“ řekl. Podle Kalouska by měli odejít Němeček, Babiš nebo oba.

„Myslíte si, že si česká politická kultura může dovolit, aby se jeden člen vlády takto vyjadřovat o druhém,“ tázal se předseda ODS Petr Fiala. Rovněž podle šéfa Úsvitu Tomia Okamury není možné záležitost zamést pod koberec.

Sobotka zopakoval, že Babišovy výroky jsou nevhodné a nekolegiální, spor chce řešit v koalici. Pokud se kdokoli dopouští jakéhokoli obvinění, měl by předložit důkazy, nebo se omluvit, uvedl premiér. Pravicovou opozici obvinil z toho, že se jí hodí jakákoli záminka, aby rozbourala sněmovní schůzi.

7.11.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv