Starším pacientům lékaři vyměňují opotřebovanou srdeční chlopeň skrze tepnu v třísle. Operace bez celkového uspání umožní dřívější návrat domů. Loni se takových operací udělalo 700 a každý rok přibývají, řekli dnes odborníci novinářům na tiskové konferenci. Zatím běžnější je výměna chlopně s otevřením hrudníku a zastavením srdce, celkem jde ročně asi o 2500 zákroků. Výskyt zúžení aortální chlopně stoupá s věkem, v 75 letech ji má pět procent populace.

Operace/ilustrační foto

„Chlopeň funguje jako ventil. Pokud se opotřebuje a zúží, začne čerpadlo, tedy levá srdeční komora, selhávat,“ uvedl předseda České asociace intervenční kardiologie Martin Mates.

Pacient se zadýchává při námaze nebo je dýchavičný. „Šance, že nepřežije dalších pět let, je horší než u celé řady rakovin,“ dodal. Díky šetrnější metodě bez celkového uspání je možné operovat i starší pacienty, kterým by chirurgové běžnou operaci nemohli provést. Velká část pacientů ale podle něj ani není vyšetřena nebo mají z výkonu strach.

V posledních deseti letech lékaři používají metodu TAVI, kdy pacientovi zavedou tepnou z třísla katetr, kterým do srdce dopraví náhradu chlopně. Ta pochází ze zvířete a na místě ji drží speciální síťka z tenkých drátků ze slitiny niklu a titanu.

„Vlastní zákrok a náhrada chlopně je dvakrát dražší než klasická kardiochirurgická operace. Vzhledem k menší invazivitě a kratšímu pobytu v nemocnici se rozdíl nákladů v delším čase minimalizuje. Umožňuje velmi rychlý návrat pacienta do běžného života,“ doplnil vedoucí interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Petr Kala.

U mladších pacientů ale podle lékařů převažuje klasická operace. Například v Německu je ale méně invazivních zákroků trvajících hodinu až dvě většina. Zatímco po operaci s otevřením hrudníku může být nemocný hospitalizovaný i dva týdny, po vpichu skrze tříslo se zotavují tři nebo čtyři dny. V současné době má 15 specializovaných center, které mohou operaci dělat, výkon podle lékařů většinou od zdravotních pojišťoven hrazený jako balíček, což znamená, že každý rok jich mohou operovat jen daný počet.

3.5.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv