Vláda schválila dokument, který má pomoct s prevencí a odstraňováním dopadů patologického hraní. Akční plán pro oblast hazardního hraní je směřován do příštích tří let, a to jak do léčby závislých, tak kontroly hazardu. Jednou z ambicí jeho autorů je nastartovat léčbu závislosti na hazardním hraní, kterému podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila propadají v Česku statisíce lidí.

Hazardní hry/ilustrační foto

„Jsme první vládou, která schválila dokument tohoto charakteru,“ uvedl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka. Vláda si podle něj slibuje, že zvýší informovanost o rizicích, které přináší hazardní hraní, posílí prevenci, zvýší kontakt gamblerů se službami, které by jim měly pomáhat, a také zvýší společenskou odpovědnost společností provozujících hazardní hry. Připomenul, že vláda se snaží hazard regulovat i prostřednictvím nové legislativy.

Vobořil novinářům sdělil, že lidé, kteří hazardnímu hraní propadají, nyní nevědí kam a že by si vůbec měli přijít požádat o pomoc. „Neexistuje u nás program prevence a současná realizace opatření není dostatečná,“ uvedl.

Jak Vobořil podotkl, zákony týkající se závislostí se většinou stočí k tématu výběru daní, akční plán je širší a soustavně se zabývá tím, co se v hazardní oblasti děje a podniká konkrétní kroky v prevenci a léčbě závislých. K oblastem zahrnutým do Akčního plánu patří kromě prevence, poradenství a léčby, také kontrola a zajištění vymáhání práva, koordinace a financování protidrogové politiky pro oblast hazardního hraní a celkové monitorování situace.

Česká společnost ročně na boj s následky hazardu vydá podle studie Psychiatrického centra Praha, jak o ni loni informovaly Lidové noviny, 14 až 16 miliard korun, dvě až pět miliard by se dalo ušetřit účinnou regulací „tvrdého hazardu“. Její tvůrci do ekonomických propočtů převedli nejen státní náklady na léčbu závislých na hazardních hrách, ale i výdaje za vymáhání pohledávek, platbu soudů a policejních zákroků, dokonané sebevraždy či sociální zabezpečování lidí, kteří kvůli závislosti přijdou o práci.

11.11.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv