Systém plateb ve stomatologii je podle stomatologů špatně nastaven, protože preferuje léčbu následků špatné péče o zuby před prevencí. Řekli to dnes zástupci České stomatologické komory (ČSK). Vyzdvihnout význam prevence má Světový den ústního zdraví, který se uskuteční 20. března a který komora v Česku organizuje.
Stomatologie/ilustrační foto

Ze zdravotního pojištění se podle stomatologů platí ročně asi pět milionů zubních výplní za zhruba 1,5 miliardy korun. „Za 35 milionů korun ročně jsme schopni všechny děti v ČR naučit čistit si zuby. Místo toho dáváme 1,5 miliardy korun do výplní. To jsou nesrovnatelná čísla,“ řekl Roman Šmucler, který se letos v září ujme funkce prezidenta ČSK. „Kdyby lidé o chrup pečovali, tak do jisté míry nebudou stomatologa vůbec potřebovat. Ale náš zdravotní systém je postaven úplně špatně,“ poznamenal Šmucler.

Podle stomatoložky Hany Zallmannové se z veřejného zdravotního pojištění hradí následky špatné péče o zuby, což stojí hodně peněz, a na prevenci už nezbývá. Zallmannová vede preventivní program Dětský úsměv, v němž se děti z mateřských a základních škol a z dětských domovů učí správné péči o zuby. Letos se program zaměří i na děti ve vyloučených lokalitách. Za vzor dává lékařka podporu prevence v Německu, kde pojišťovny hradí dětem od šesti do 18 let kromě preventivních prohlídek u zubaře také dvakrát ročně dentální hygienu, nebo ve Švýcarsku, kde mají preventivní program ve školách od roku 1963. Ve Švýcarsku se podle ní po 45 letech programu snížila kazivost zubů o 80 až 90 procent.

Šmucler také uvedl, že se v posledních letech snížilo množství peněz, které jde z veřejného zdravotního pojištění do stomatologie. Zubaři si dlouhodobě stěžují na to, že zhotovení zubní výplně za peníze od zdravotních pojišťoven je v potřebné kvalitě prakticky nemožné. Podle Zallmannové by při současných platbách pojišťoven musel zubař stihnout ošetřit například více než čtyři dětské pacienty se zubním kazem za hodinu, což není reálné.

15.3.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv