Státy Evropské unie podporují plán Evropské komise na společný nákup několika vyvíjených vakcín proti nemoci covid-19. Prohlásila to eurokomisařka Stella Kyriakidisová po dnešní videokonferenci unijních ministrů zdravotnictví. Brusel chce „předplacením“ očkovacích látek až u šestice výrobců zajistit, aby měly státy dostatek dávek ve chvíli, kdy bude vakcína oficiálně dostupná.

Některé členské země přitom paralelně jednají o nákupech vlastního koronavirového očkování, podle komisařky by však měly své snahy sladit s celou EU.

Kyriakidisová představila ministrům plán, podle něhož by komise z nouzového pandemického fondu určeného pro zdravotnictví nakoupila od několika výrobců tolik vakcín, aby žádné členské zemi nehrozil nedostatek. Mezi zásadní výhody společného postupu patří podle ní fakt, že si unie zjednoduší jednání s výrobci a předejde vzájemné konkurenci.

„Bude to rychlejší, jednodušší a levnější,“ poznamenala Kyriakidisová. Ve fondu vzniklém na základě prvního balíčku společných koronavirových stimulů EU je v současnosti 2,4 miliardy eur (téměř 65 miliard korun). Členské státy tak nebudou muset do nákupu v současnosti vkládat žádné peníze, uvedla komisařka.

Několik unijních zemí včetně největších států Německa, Francie a Itálie přitom již zahájilo vlastní vyjednávání o budoucích nákupech očkovacích látek. Podle Kyriakidisové by ale unie měla spojit své síly, protože z toho bude mít prospěch všech 27 zemí.

Podle expertů je v současnosti ve světě testována přibližně desítka vakcín, které mají naději na úspěšné uvedení na trh v příštím roce. Další více než stovka očkovacích prostředků je ještě před testovací fází.

Některé země včetně Česka pracují na vývoji vakcíny vlastní. Podle některých vakcinologů však český projekt za desítky milionů korun nebudí důvěru a země by se měla zapojit se do společných unijních aktivit.

12.6.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv