Až 7,5 miliardy eur (205 miliard korun) na vývoj vakcíny a léků proti koronaviru chce získat Evropská unie ve spolupráci s dalšími státy během dnešní dárcovské konference. Samotná EU věnuje v rámci této celosvětové snahy miliardu eur, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. K dlouhodobé akci, jejímž cílem je také koordinovat globálně úsilí o vývoj očkovací látky, se nepřidaly Spojené státy.

Konference je součástí globální iniciativy, kterou před dvěma týdny zahájila Světová zdravotnická organizace (WHO). Vedle unijních zemí v čele s Francií či Německem se na organizaci konference podílí Británie, Japonsko, Kanada či Saúdská Arábie a velké světové organizace a nadace. Podle von der Leyenové musí země světa sjednotit síly, aby co nejrychleji získaly účinnou vakcínu a lék proti nemoci, jejíž šíření bezprecedentně zasáhlo život na celé planetě.

„Musíme je vyvinout, vyrobit a dostat je do všech koutů světa,“ prohlásila von der Leyenová, podle níž je plánovaná částka pouze začátkem dlouhodobé snahy.

Německá kancléřka Angela Merkelová za svou zemi přislíbila věnovat v rámci dnešní akce 525 milionů eur. Francie podle prezidenta Emmanuela Macrona věnuje půl miliardy. Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že Británie dá na výzkum léků a vakcíny v přepočtu přes 400 milionů eur, což je více než polovina celkové částky, kterou chce Londýn věnovat na boj s koronavirem.

V přepočtu přes tři čtvrtě miliardy eur slíbil japonský premiér Šinzó Abe, jeho kanadský kolega Justin Trudeau oznámil, že Kanada uvolní podobně vysokou částku. Saúdská Arábie poskytne téměř půl miliardy eur.

Předseda Evropské rady Charles Michel podotkl, že pandemie je pro svět na jedné straně těžká rána, zároveň je však šancí projevit lidskost. Například prostřednictvím financí, které pomohou k vakcíně a lékům i zemím, jež by se k ní samy nedostaly.

„Může se to zdát hodně. Ale pokud bychom nic neudělali, stálo by to daleko více. Životů i peněz,“ prohlásil Michel s odkazem na celkovou plánovanou částku.

Země budou moci do příspěvků oznámených v rámci konference zahrnout i peníze, které na vývoj vakcíny či léků již věnovaly od konce ledna, kvůli čemuž podle kritiků nebude zcela jasné, kolik nových peněz se povede vybrat a jak úspěšná akce bude.

K iniciativě se navíc nepřipojí USA, jejichž prezident Donald Trump v dubnu oznámil, že Washington přestávají financovat WHO, protože podle jeho názoru nezvládla pandemii covidu-19. Trump kromě toho minulý týden přislíbil, že USA urychlí vlastní vývoj vakcíny, které by chtěl Bílý dům mít do konce roku k dispozici 100 milionů dávek.

Podle expertů by ale v běžné praxi klinické testy zaručující bezpečnost a účinnost vakcíny měly trvat 12 až 18 měsíců.

4.5.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv