Stovky českých sportovců se zapojily do projektu, při kterém mapují účinky probiotik – speciálně vyvinutých pro fyzicky aktivní jedince. Odborníci očekávají, že sportovce uchrání před virózami, střevními nemocemi a chřipkami a podpoří jejich fyzický výkon.

Florbal Chodov

Zapojení jsou fotbalisté, basketbalisté, florbalisté, volejbalisté či házenkáři. Speciální probiotika berou každý den a zaznamenávají účinky na svůj organismus v právě probíhající zimní sezóně. „Probiotika pomáhají vstřebávat ionty a minerály, které jsou pro fyzicky aktivní jedince nepostradatelné, zároveň pomáhají v syntéze některých vitaminů, především skupiny B. Klinické studie prokázaly, že sportovci, kteří užívají probiotické doplňky stravy, méně trpí infekcemi horních cest dýchacích a gastrointestinálními nemocemi,“ vysvětlil MUDr. Jiří Neumann, lékař české atletické reprezentace a člen lékařské komise Českého olympijského výboru.

„Letos se našim hráčům zcela vyhnuly plicní onemocnění, chřipky, či třídenní virózy, což se nám nyní, když bojujeme o místo v nejvyšší soutěži, hodí. Vyzkoušel jsem si to i na sobě – zatím jsem nevzal kapesník do ruky,“ říká Martin Pavelec, manažer basketbalového týmu mmcité Brno. Tento trend potvrzuje také florbalový reprezentační útočník, bronzový medailista z MS 2014, vítěz kanadského bodování sezóny 2014/15 Tom Ondrušek. „Vnímám větší odolnost, zlepšila se mi imunita. V minulé sezóně jsem prodělal virové onemocnění, které pak negativně ovlivnilo výkonnost ve zbytku sezóny. Od té doby co pravidelně užívám tento přípravek, tak se mi podobná onemocnění vyhýbají, nevypadl jsem z tréninku, mohu se kontinuálně připravovat a cítím se tak o mnoho lépe,“ uvedl.

Zhruba o třetinu klesla nemocnost házenkářských reprezentantů z Nového Veselí. „Od začátku sezony jsme zaznamenali razantní úbytek nemocnosti, především u třídenních viróz, nachlazení a průjmů. Letos zabojujeme o postup do extraligy, tak se nám zdravý manšaft hodí,“ komentuje trenér házenkářů Pavel Hladík. Posun k lepšímu zaznamenal po první sezóně také fyzioterapeut A týmu FC Zbrojovka Brno – Jiří Stejskal. „Probiotika našim hráčům pomáhají lépe snášet léčbu medikamenty při různých zraněních. Významnou úlohu hrají v léčbě zažívacích problémů, ať jsou to různé střevní obtíže a chřipky,“ poznamenal fyzioterapeut. Více energie vyzdvihuje kapitánka basketbalistek Valosun Brno Kateřina Sedláková. „Je to ideální proti zažívacím problémům,“ doplnila.

Podle MUDr. Jiřího Neumana testovaný přípravek obsahuje kromě probiotik také zinek a hořčík a vitaminy B1 a B6, tedy minerály, které jedinec se zvýšenou pohybovou aktivitou nutně potřebuje k výkonu a dobré regeneraci. „Ve chvíli, kdy sportovce přepadne průjem, či viróza, což se při cestách do zahraničí děje poměrně často, odchází tyto potřebné látky z těla ven. Zvyšuje se riziko svalových a šlachových úrazů, klesá výkonnost. Z potravy není možné potřebné množství vyzískat a pro prevenci či následnou rychlou regeneraci lze látky doplnit pouze takovým přípravkem,“ doplnil Neumann. „V případě, že sportovec už například průjmem trpí, zkracuje kvalitní probiotikum dobu léčby z obvyklých 3 až 5 dnů na 36 – 48 hodin.“

Testovaný přípravek obsahuje kombinaci devíti probiotických kmenů, prebiotika, minerální látky hořčík a zinek, a také vitaminy B1 a B6. Mezi sportovce ze 49 klubů po celé republice putovalo před začátkem sezóny přibližně 5500 krabiček, testování bude probíhat tři roky.

8.3.2016

zdroj: Medica Healthworld a.s.


Další články

Na přehled všech zpráv