Středočeský kraj dá letos na provoz mladoboleslavského dětského centra 24 milionů korun, o dva miliony více než loni. Na provoz protialkoholních záchytných stanic v kraji půjde 8,8 milionu korun. Příspěvky dnes projednali krajští radní, schválit je musí ještě zastupitelé. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval za hejtmanství Josef Holek.

Na provoz záchytných stanic nepřispívají zdravotní pojišťovny z veřejného pojištění. „Financování jejich provozu je proto závislé na příspěvcích kraje, potažmo na nepovinných příspěvcích obcí a na výběru poplatků za službu od klientů. Vzhledem ke skladbě klientů jsou tyto poplatky jen těžko vymahatelné,“ uvedl hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Kraj zajišťuje službu záchytné stanice při nemocnici v Mladé Boleslavi a v Centru sociálních a zdravotních služeb města Příbram. V kladenské nemocnici slouží pro krátkodobý pobyt opilých takzvaná expektační lůžka.

Příspěvek na provoz dětského centra při mladoboleslavské nemocnici letos kvůli vyšším provozním nákladům oproti loňskému roku vrostl o dva miliony korun. „Dětské centrum v Mladé Boleslavi je naše jediné centrum, které je součástí nemocnice, a které je tak financováno formou dotace,“ uvedl Pavlík.

Kraj má pět dětských center, další jsou v Choceradech, Kolíně, Milovicích a Kladně. Postupně je kvůli novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí proměňuje v takzvaná centra komplexní péče nebo na jiný typ služby. „V některých případech je již transformace téměř dokončena – jako například u Dětského centra Chocerady, centra komplexní péče, a Dětského centra Kolín, centra komplexní péče. Na dalších plánech se intenzivně pracuje,“ doplnil Pavlík.

(ČTK)

26.1.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv