Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes ocenil 32 osobností Záslužným křížem ministra obrany. Nejvyšší resortní vyznamenání získali například zdravotníci, kterým se na začátku září podařilo zabránit krveprolití v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, blízcí spolupracovníci ministra a také náčelník generálního štábu Petr Pavel. Ten se však ceremoniálu neúčastnil.

Podle Stropnického všechny oceněné spojuje to, že se snaží být nadprůměrní. „Je strašně důležité dělat práci s nějakou ambicí, ne jenom profesní a kariérní, ale s ambicí zanechat po sobě nějakou pozitivní stopu. Vy takovými lidmi jste a za to vám patří dík,“ uvedl v projevu ministr.

Za statečnost a odvahu dnes vyznamenal čtveřici zdravotníků, kteří 2. září na urgentním příjmu ÚVN pomohli zvládnout muže, jenž je ohrožoval pistolí, a evakuovat příjem. Díky tomu ozbrojenec neohrozil ostatní personál ani pacienty. „Vzal jsem ho za ruku a přimáčknul jsem ho ke zdi. Tam jsem ho držel do doby, než kolegové vyklidili své pozice,“ popsal ČTK a Českému rozhlasu události Jan Pidanič. Podle něho chtěl ozbrojený muž v nemocnici umřít, aby mohl věnovat své orgány.

Na příjmu nejprve zaútočil na zdravotní sestru Hanu Hegnerovou, která ale zachovala klid a upozornila kolegy na nebezpečnou situaci. „Zachovala bych se úplně stejně,“ řekla dnes s odstupem. „Je to pro mě i naši nemocnici a naše oddělení velký dík, že si někdo všiml naší práce,“ dodala k incidentu, který skončil zpacifikováním útočníka. Kromě ní a Pidaniče Stropnický dnes ocenil ještě dva lékaře ÚVN Zdeňka Nováka a Radku Šebestovou.

Mezi vyznamenanými byli také státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval či personální šéf úřadu Petr Vančura.

27.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv