Problémy v sexu či s únikem moči trápí po porodu výrazně častěji ženy, které mají první dítě až po pětatřicítce, jsou silnější nebo rodily s pomocí kleští. Vyplývá to ze studie urogynekologického centra Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD). Při vaginálním porodu se až na trojnásobek natáhnou svaly pánevního dna a mohou se natrhnout. Kvůli tomu trpí stresovou inkontinencí 31,9 procenta sledovaných žen, řekl dnes novinářům ředitel ústavu docent Jaroslav Feyereisl.
„Jsme svědky hektické diskuse zastánkyň tzv. přirozeného porodu, kritiků císařských řezů „na přání“ a odborníků, kteří mají důvody k tomu, aby v přesně indikovaných případech byl porod veden operačně,“ připomněl.
Přirozený porod zůstává podle něj nadále optimální, existuje ale ne zcela zanedbatelná část žen, které si odnášejí do dalšího života po porodu závažná poškození. „Ženy by měly vědět o rizicích spontánních porodů, dostat objektivní informace. Naše studie má přispět k tomu, aby lékaři dokázali přesně vyhodnotit u každé konkrétní ženy míru rizika, aby se mohla spolu s lékařem o průběhu porodu předem dohodnout,“ dodal.
V ÚPMD se soustřeďují nejsložitější případy, a tak z 5500 porodů ročně jich 40 procent je provedeno císařským řezem. Do studie bylo zařazeno 3741 žen, zpracována jsou data 1838 z nich. První fáze zahrnující ženy po prvním porodu začala v roce 2011, skončila loni, nyní pokračuje druhá fáze, v ní jsou stejné ženy, které už rodily nebo budou rodit podruhé.
Na modelu, který vytvořili lékaři z ÚPMD s vědci z plzeňské katedry biomechaniky, bylo možno sledovat, co se děje při porodu v příčně pruhovaném svalu, který uzavírá pánev, upřesnil vedoucí studie docent Ladislav Krofta.
Studie tak objektivně mohla porovnat stav svalu a potíže ženy za šest týdnů, za šest a 12 měsíců po porodu, a to u žen, které rodily vaginálně, a u žen, které rodily císařským řezem. Zatímco před těhotenstvím nebyl mezi oběma skupinami rozdíl, trápil únik moči častěji ty, které rodily vaginálně. Pokud měly tyto potíže už v těhotenství, tedy před porodem, tak u žen rodících vaginálně zůstaly či narostly, u žen rodících císařským řezem vymizely, shrnul Krofta.
O hrozících rizicích většina žen podle Krofty neví, potvrdila to i pacientka Andrea, která rodila vaginálně dvakrát. Potíže s úniky moči se objevily už po prvním porodu. Podstoupila speciální rehabilitační cvičení, obtíže se zmírnily, po druhém porodu se ale objevily znovu. Nyní zvažuje, že podstoupí operaci, po níž jí bude zavedena do těla speciální páska, která funkci povoleného svalu nahradí
12.2.2015
zdroj: ČTK