V jihoafrickém městě Durban dnes začala světová konference věnovaná smrtelné nemoci AIDS. Akce se účastní až 18.000 výzkumníků, aktivistů a státních představitelů. Ohlášeným cílem je podle agentury DPA definitivně zvítězit nad AIDS do roku 2030.
K ukončení epidemie AIDS bude nutné zajistit přístup k lékům všem osobám nakaženým virem HIV. Právě rovný přístup k lékařské péči, ale i prevenci a podpůrným službám je i mottem letošní konference.
Důležitý je také vývoj nových účinnějších léků a případného očkování. Otevřenou otázkou zůstává přístup ke zvláštním medikamentům známým pod zkratkou PrEP. Tato takzvaná antiretrovirotika potlačují virus i několik dní po nákaze. V Jihoafrické republice se již nyní PrEP zdarma vydává osobám živícím se prostitucí. Například v Německu ale není dosud povolen. Podle expertů musí dále posílit prevence. Cíleně informovat je třeba hlavně rizikové skupiny, jako jsou mladiství či narkomani.
Konference, jež potrvá do pátku, začala za přítomnosti generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Shromáždění se účastní i známé osobnosti, které se angažují v boji proti AIDS: britský princ Harry, zpěvák Elton John či jihoafrická herečka Charlize Theronová.
Na konferenci podle DPA možná dorazí i miliardář a filantrop Bill Gates, jenž se v předvečer akce vyjádřil k problému AIDS v jihoafrickém hlavním městě Pretorii. „Pokud nedokážeme jednat, těžce vybojované úspěchy v boji s touto chorobou v subsaharské Africe za posledních 15 let mohou být ztraceny,“ citovala jednoho z nejbohatších lidí planety agentura AP.
Hlavním organizátorem 21. mezinárodní konference k AIDS je Mezinárodní společnost pro AIDS. Na akci se podílí i Společný program OSN pro HIV/AIDS. Podobná konference k AIDS se v jihoafrickém Durbanu konala již v roce 2000.
Jihoafrická republika má v celosvětovém měřítku stále prvenství v počtu nákaz virem HIV, který chorobu AIDS způsobuje. Současný prezident země Jacob Zuma proto veřejně podstoupil test na HIV, aby podpořil boj proti stigmatizaci těch, kteří nemají jistotu nebo již vědí o své nákaze.
Na celém světě je v současnosti asi 37 milionů osob nakažených virem HIV. Organizace UNICEF dnes upozornila, že AIDS zůstává nejčastější příčinou úmrtí u afrických mladistvých mezi deseti a 19 lety. Na celém světě, ale hlavně v Africe, na následky nemoci každý rok umírá přibližně 1,1 milionu osob. V posledních letech roste počet nově nakažených i ve východní Evropě.
Na nemoc v minulosti zemřeli i známé osobnosti jako zpěvák skupiny Queen Freddie Mercury nebo československý olympijský vítěz v krasobruslení Ondrej Nepela. Spekulovalo se i o tom, že AIDS trpěl palestinský vůdce Jásir Arafat.
AIDS je smrtelná nemoc imunitního systému způsobovaná virem HIV, jenž se přenáší hlavně nechráněným sexuálním stykem nebo z těhotné matky na plod dítěte.
18.7.2016zdroj: ČTK