Dnes máme ještě jeden světový den, a to Světový den boje proti tuberkulóze.  Je tomu právě 133 let od chvíle, kdy německý lékař Robert Koch odhalil zákeřný bacil Mycobacterium tuberculosis, způsobující nemoc známou jako tuberkulóza (TBC).

TBC/ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ačkoliv patří Česká republika k zemím s nejnižším výskytem této nemoci na světě, reálné nebezpečí TBC však stále trvá. V loňském roce bylo nakaženo 358 mužů, 164 žen, 6 dětí, z toho této nemoci podlehlo 21 lidí. TBC má miliony obětí ročně na celém světě.

I přes to, že je situace v ČR příznivá, vede paradoxně k tomu, že klesá zájem o výrobu a distribuci léků a také vakcín proti TBC. Nedostatečný počet je i tuberkulinu- kožního testu, který se používá ke zjištění TBC infekce a k rozhodování o vhodnosti očkování „Dánskému výrobci, který doposud TBC vakcínu do ČR dodával, se další export v tak malém množství nevyplácí. Poté co došlo k úplnému výpadku na českém trhu, dojednali jsme dodávku od výrobce polského“, komentuje situaci hlavní hygienik MUDr. Vladimír Valenta, PhD. Situaci ještě více změnil fakt, že od listopadu 2011 bylo zrušeno plošné očkování a vakcína se podává pouze u rizikových skupin dětí.

Podobné výpadky řeší i ostatní státy Evropy. Farmaceutické firmy se soustředí zejména na indický trh a rozvojové země, kde je výskyt TBC častější.

Onemocnět tuberkulózou může prakticky kdokoliv. Nejčastějšími rizikovými skupinami jsou bezdomovci, narkomani, imigranti se zemí s vysokým výskytem TBC nebo pacienti s nemocemi, které snižují imunitu. Snížení pozornosti věnované tuberkulóze je alarmující o to více, že se v poslední době TBC objevuje u zcela netypických pacientů- například těch, jejichž imunita je oslabena kvůli léčbě jiného onemocnění. Jsou to především pacienti, kteří prochází biologickou léčbou nemocí (Crohnova choroba, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida apod.) Tito pacienti jsou ohroženi tzv. latentní tuberkulózní infekcí, která nemá typické projevy, není vidět na rentgenu a přitom pacienta přímo ohrožuje na životě. Z tohoto důvodu sestavili pneumologové nový doporučený postup pro screening latentní tuberkulózní infekce u rizikových a přitom netypických skupin obyvatel. Ti nejprve projdou tuberkulinovým kožním testem, a pokud se objeví reakce, pak podstoupí ještě složitější krevní test, tzv. IGRA test.

24.3.2015

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv