Testování bezpříznakových pacientů je před zahájením zdravotní péče doporučeno pouze, pokud pacient přichází z rizikové oblasti nebo pokud se jedná o člověka s klinicky závažnými rizikovými faktory, které by mohly v případě rozvoje nemoci covid-19 nepříznivě ovlivnit léčbu. Upravena jsou rovněž pravidla pro ukončení karantény. Nově bude v takovém případě prováděn jen PCR test, tedy výtěr z nosohltanu. Je také potřeba, aby pacient neměl klinické známky onemocnění.

Testování na koronavirus už není vzhledem k současné epidemiologické situaci nezbytnou součástí předoperačního vyšetření všech pacientů. Od 8. června také končí povinné testování zaměstnanců sociálních služeb rychlotesty.

„Vzhledem ke stávající epidemiologické situaci ministerstvo zdravotnictví doporučuje přechod od plošného vyšetřování k cílenému vyšetřování v ohniscích nákazy,“ dodala mluvčí Jitka Nováčková.

Aktuálně je v Česku 2359 lidí nakažených koronavirem. Poměr nakažených k počtu testů ve čtvrtek dosáhl 1,23 procenta, ve středu činil 1,57 procenta, v úterý procento. Denní přírůstky nakažených v ČR se celý květen držely až na výjimky pod osmi desítkami, na přelomu května a června se dostaly na tři desítky denně. Tento týden nakažených postupně ale přibývalo až do středečních 74 nových případů.

5.6.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv