Šelest v uších, označovaný odborně jako tinnitus, trápí ve světě miliony lidí, žádná univerzální léčba na tento zdravotní problém ale neexistuje. Vědci ovšem vyvinuli novou metodu stimulace smyslových buněk, která podle nich může být účinná, píše deník The Washington Post (WP). Jakkoli jsou zatím poznatky omezené, mnohým pacientům přináší úlevu.

Potenciální léčebný postup má název bimodální neuromodulace, podle WP jej lze popsat jako snahu „přecvičit“ mozek. Spočívá v současném používání sluchátek, ve kterých hraje kombinace různých ruchů, a dalšího zařízení vypouštějícího jemné elektrické pulzy, například do jazyka. Takovýto doplněk podle odborníků pomáhá mozku soustředit se na zvuk ze sluchátek.

Co přesně tinnitus způsobuje, není jasné, vědci se však domnívají, že jej provází „hyperaktivita“ buněk zpracovávajících signály o zvuku. Opakovaná aplikace výše popsané metody, při níž mozek nevěnuje tinnitu takovou pozornost, by podle nich mohla nechtěnou aktivitu pomoci potlačit.

Vědci již vyvinuli několik souprav pro experimentální terapii a dosavadní výsledky jsou slibné, píše WP. Studie, které již prošly recenzním řízením, uvádí, že pacienti po používání inovativních zařízení pociťovali ústup symptomů.

Jen ve Spojených státech podle odhadů tinnitus trápí asi desetinu dospělé populace, což by bylo přes 30 milionů lidí. Někteří pacienti problém popisují jako zvonění či hučení v uších, jiní jako bzukot či dokonce cvakání. Může se jednat o přechodný jev, ale také o vážný, chronický problém.

Druhá možnost platila v případě Susan Rivasové z amerického státu Colorado, která za posledních 20 let vyzkoušela různé metody ve snaze zbavit se otravného švitoření v uších. Nic nezabíralo, po bimodální neuromodulaci však cítila zlepšení prakticky okamžitě. Rivasová řekla, že tinnitus stále slyší, už jí ale nevadí.

„Je to tak trochu zázračné. Opravdu vám to změní život,“ cituje ji WP.

Účinnost nové terapie však zatím není příliš probádaná. Zmíněné studie zveřejněné v odborných časopisech byly poměrně malé a vypracovaly je společnosti a výzkumníci, kteří léčebné soupravy vyvinuli. Testy dvou zařízení nezahrnovaly kontrolní skupiny, zatímco odbornice v čele další studie uznala, že pacienty mohla tak nadchnout představa o léčbě, že zažívali placebo efekt.

Americký lékař James Henry, který se tinnitu věnuje přes 30 let, označil dosavadní výsledky za zajímavé, ovšem upozornil, že jakékoli závěry zatím zůstávají v rovině teorií. „Nemůžeme vyloučit, že za těmito metodami stojí placebo efekt,“ řekl.

20.1.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv