Tým lékařů Nemocnice Agel Třinec-Podlesí na Frýdecko-Místecku provedl u šestasedmdesátileté pacientky ojedinělou miniinvazivní operaci srdeční chlopně. Nová chlopeň v srdci pacientky je složená z nitinolové kostry, tedy speciální slitiny kovu s tvarovou pamětí a tkáně prasečího osrdečníku. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zdravotnického zařízení Gabriela Lefenda.

Zákrok třinečtí lékaři provedli v rámci pilotní studie. Novou metodu lze využít k léčbě nedomykavosti trojcípé chlopně v srdci, takzvané závažné trikuspidální regurgitace. Při těchto obtížích se trojcípá chlopeň v srdci, která odděluje pravou síň od pravé komory, nedovírá správně. Dochází tak ke zpětnému toku krve. Implantovaná chlopeň plní funkci jako zdravá a zabraňuje zpětnému toku krve. „Zákrok, který provádí jen několik světových klinik, je proto zcela výjimečným,“ uvedla mluvčí.

Danuše Trojáková do nemocnice přišla kvůli potížím s dechem a otoky nohou. Nemocné srdce ji omezovalo při běžných činnostech a léky již nepomáhaly. Kvůli přidruženým nemocem, kardiochirurgickým operacím i vysokému věku byla podle lékařů jiná operace nemožná.

„Zvažovali jsme provedení jiných miniinvazivních metod, jako je zavedení speciální svorky na trojcípou chlopeň, ale nebylo to z anatomických důvodů možné. Proto jsme se rozhodli pro tuto novou metodu léčby. Naštěstí byla anatomie nemocné schůdná pro implantaci nové chlopně,“ uvedl vedoucí operatér a intervenční kardiolog Miroslav Hudec.

Samotný zákrok trval zhruba dvě hodiny. „Měsíc po implantaci se cítí stále dobře, zvládá veškeré domácí činnosti, chodí na procházky, a to bez jakýchkoli limitujících obtíží. Zákrok měl zásadní vliv na kvalitu jejího života,“ doplnil Hudec.

Výběr vhodného pacienta podle něj trval několik měsíců a na samotném zákroku se podílelo několik lékařů a také tým sester a techniků. Před samotnou implantací celý tým absolvoval dvoudenní školení a trénink. Přijel za nimi tým specialistů z USA a Německa, který pak dohlížel i na implantaci chlopně přímo na operačním sále.

„Jde o zcela novou a převratnou léčebnou metodu. Na trhu doposud není k dispozici chlopeň, kterou by šlo pomocí katetru implantovat do trikuspidální pozice. Zákrok byl proveden v rámci klinické studie a provedli jsme ho jako první v Evropě. Je také minimálně invazivní, což snižuje riziko pro pacienta a zkracuje dobu zotavení,“ doplnil Hudec. Předpokládá, že v budoucnu by zákrok mohlo v nemocnici podstoupit až 20 pacientů ročně. Už v krátké době by ho mohla absolvovat další pacientka.

(ČTK) 

26.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv