Kompletní test pro diagnostiku covidu-19 a typy chřipky A a B dnes v Praze představili zástupci Univerzity Karlovy (UK). Komplex odběrové sady a izolačního a detekčního kitu má za úkol zrychlit proces testování a pomoci, až se začnou tyto nemoci vyskytovat současně. Vyvinuli ho odborníci z UK a komerční sféry. Část produktu, konkrétně test na covid-19, představila univerzita počátkem září. Už je v prodeji. S vládou o něm podle rektora UK Tomáše Zimy univerzita dosud nejednala.

Univerzita už dříve uvedla, že doba od příchodu vzorku do laboratoře po získání výsledku v sérii po 94 vzorcích potrvá méně než hodinu a půl. Kromě prodeje chemikálií tvůrci testu laboratořím radí také s optimalizací postupů, což při testování šetří čas. V srpnu Zima uvedl, že standardní doba u PCR testu běžně bývá kolem dvou hodin. K době testu je však třeba přičíst například i transport vzorků.

Do sady pro odběr vědci využili roztok, který inaktivuje viry a bezpečně uchovává vzorek při pokojové teplotě. V rámci izolačního kitu pak byla izolace virové RNA, nejnáročnější krok procesu testování, podle vědců zkrácena pod deset minut.

S pomocí této technologie je podle zástupců univerzity nyní prováděna zhruba pětina testů v Česku. Kompletní test, který je na otevřeném principu, hodlá univerzita prodávat jak v tuzemsku, tak do zahraničí. Jeho celková cena by neměla překročit 1200 korun. U PCR testu ministerstvo zdravotnictví stanovilo maximální cenu 1674 korun a 82 korun za odběr.

Na vývoji testu spolupracoval tým Stanislava Kmocha z 1. lékařské fakulty UK a firmy Generi Biotech, Spadia Lab a ZKV Career. V srpnu vznikla dceřiná společnost UK GeneSpector, která má na starost distribuci testů.

6.10.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv