Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon o legalizaci konopí pro lékařské účely. Uvedl to ukrajinský server Ekonomična pravda. K uzákonění marihuany k léčebným účelům vyzval Zelenskyj už v červnu loňského roku. Argumentoval tím, že látka pomůže Ukrajincům, aby se vypořádali s psychickými i fyzickými následky války s Ruskem.

Konopí jako léčebný preparát podle dřívějšího vyjádření šéfa zdravotního výboru ukrajinského parlamentu Mychajla Raduckého využije až šest milionů ukrajinských pacientů. Poslankyně Olha Stefanišynová uvedla, že přípravky s konopím jsou důležité zejména pro raněné vojáky, kterým mohou ulevit od bolesti. Konopí lze uplatnit také při léčbě pacientů s posttraumatickou stresovou poruchou nebo rakovinou, podotkla agentura Reuters.

Ukrajinský parlament zákon odhlasoval už v prosinci. Politici ze strany Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové ale podle Reuters bránili, aby dokument doputoval až na Zelenského stůl, protože ho vnímají jako ohrožení budoucnosti země.

Norma nabude účinnosti po šesti měsících od svého zveřejnění ve sbírce zákonů. Konzumace konopí pro rekreační účely bude nadále zakázaná.

(ČTK)

16.2.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv